sloten bij de Parindra. Maar als men ziet, dat veel oudPartindisten toegetreden zijn, die nu in deze vereeniging wel het coöperation-standpunt ingenomen hebben, maar in den grond der zaak toch meer links georiënteerd zijn, kan men begrijpen, dat nu een deel van het volk georganiseerd is, dat zich in de Parindra niet op zijn plaats zou voelen. Bovendien is de Gerindo veel democratischer en staat zij onder leiding van een student, m. a. w. jonge krachten werken hier met nieuwere ideeën. De Sedio Tomo spreekt hierbij wel den wensch uit, dat zij hun oor te luisteren zullen leggen bij de ouderen, vooral waar het het contact met de bevolking betreft.

De Tjaja Timoer vestigt er de aandacht op, dat deze nieuwe partij niet als concurrent beschouwd moet worden. De grootte der Indonesische maatschappij maakt het bestaan van verschillende partijen noodzakelijk, mits het gemeenschappelijk doel niet uit het oog verloren wordt. Een onderlinge controle zal in dit geval ook heel nuttig zijn.

Van Katholieke zijde heeft de nieuwe partij ook een goede ontvangst gehad voor zoover de coöperatieve samenwerking aan deze partij ten grondslag ligt, te meer daar vele oudPartindisten zich nu ook in deze richting begeven hebben; maar schr begrijpt niet, waarom zij zich niet onmiddellijk bij de Parindra hebben aangesloten. De oprichting geschiedde een week na het Parindra-congres, dat moet toch hierin zijn oorzaak vinden, dat men het niet geheel eens was met de grondslagen der Parindra, die op dit congres werden bekend gemaakt. Schr vindt de verbrokkeling betreurenswaard.

Een schr in de Darmokondo denkt hierover weer geheel anders. In zijn beschouwing over een eenheidsfront zegt hij, dat zij die niet dieper doordenken, het oprichten van een eenheidsfront beschouwen als een opheffen van alle politieke partijen en daarvoor in de plaats één groote partij stellen. Dezen keuren het dan ook sterk af, wanneer naar hun meening die eendracht weer verbroken wordt door een nieuwe partij. Aan den anderen kant zijn er menschen, die het bestaan van verschillende partijen toejuichen, maar het samenbrengen tot één front een hersenschim vinden. Het blad zelf staat op het standpunt, dat het zeer goed mogelijk is in groote lijnen