kreeg de heer Neumann een gift van ƒ 1000.— ten behoeve van druk en uitgaaf van deze vertaling.

Mevrouw Neumann bleef zorgen voor het lectuur- en leermiddelenfonds. Het blad Merga si Lima kwam financiëel op steviger basis te staan.

OOST-SUMATRA. fAmerikaansche Methodisten)

Dank zij de aanwezigheid hier te lande van Rev. A. V. Klaus kunnen wij ditmaal iets meer meedeelen omtrent het werk der Amerikaansche Methodisten op de Oostkust van Sumatra. Zij werken inzonderheid onder de Chineesche bevolking, vroeger op Java en Sumatra, thans uitsluitend op Sumatra. Het arbeidsveld is in twee districten verdeeld: het Medan-Asahan- en het Palembang-district.

Was in het eerste district (zendeling Klaus) het jaar 1935 het moeilijkste, het jaar 1936 was het drukste. Hoewel veel ongedaan moest blijven, zat er groei in het werk, meer dan men had durven hopen. In November overleed Pandita Mateoes Hoetabaras, de eerste geordende Methodisten-predikant van het Maleische ras. In Rantau Parapat werd een kostschool geopend in verband met de Holl. school. Te Hoetabagasan werd een nieuwe kerk ingewijd. De Engelsche scholen te Medan gingen goed trots de financiëele moeilijkheden. De school te Tebing Tinggi liep iets achteruit; die te Bindjai en Pematang Siantar hadden een harden dobber.

Er is toename in aantal Christenen en in invloed. De groei in zelfonderhoud liet nog te wenschen over. Een conferentie met de Bataksche werkers kon in 1936 weer worden gehouden.

Ook in het ressort Palembang (zendeling A. H. Prussner) was het erg druk en dit zal eer meer dan minder worden. Ter plaatse is een nieuw zendingsgebouw verrezen. De Chineesche gemeente ziet op een goed jaar terug, de Chineesche predikant Teng Khe Beng is er de geschikte man. Het werk onder het Maleisch-sprekende deel der gemeente stond onder leiding van pandita Cleopas L. Tobing. Er is samenwerking met de Bataksche Protestantsche kerk, die al geruimen tijd geen eigen voorganger had. In de Zondagsschool worden drie talen gesproken: Maleisch, Engelsch en Hollandsch; het aantal leerlingen nam toe. Bezoeken werden gebracht aan Teloek