en zorg voor deze zijde van het leven, maakten de menschen lichamelijk slecht weerbaar, zoodat telkens verschillende ziekten groote aantallen slachtoffers maakten. Dit had een gedeprimeerden geestestoestand bij groote groepen der bevolking ten gevolge, die hen in hooge mate onvatbaar maakte voor het geestelijke.

De hoopvoller toon in de verslagen der zendelingen is voor een niet gering deel toe te schrijven aan de verbetering in economisch opzicht, doordat de oogst beter gelukte.

Het inheemsche Bestuur, vooral aan de Westzijde, en in het Kolaka'sche, is sterk Mohammedaansch. Dit is een sterke weerstand, omdat de bevolking hen naar de oogen ziet, en van de medewerking der volkshoofden hangt nog te sterk af de mate, waarin de ouders hun kinderen naar de school sturen. Des te meer is het van beteekenis, dat juist in het Kolaka'sche de schoolbevolking toenam. Maar de evangelisatie heeft daar met groote bezwaren te kampen. De evangelisten worden niet aangehoord, kunnen geen nachtverblijf vinden enz. In Lamboeia was het in dit opzicht beter. Van de 163 nieuwgedoopte volwassenen waren er 133 in dit ressort. In het ressort Sanggona is de projectielantaarn een goed hulpmiddel.

Aan den opbouw van het corps Inheemsche medearbeiders moet nog zeer worden gewerkt, maar zij behoeven een goede vooropleiding. Zendeling Schuurman heeft daarvoor een sekola agama (godsdienstschool).

In het algemeen is de toestand in de gemeente stationnair. Kracht gaat er slechts van weinigen uit. De menschen zijn te weinig persoonlijk deelend in den zegen van het Evangelie en teveel opgaand in het geheel. Het gaat erom persoonlijkheden te vormen. Daartoe dienen ook de cursussen voor vrouwen van mevrouw Van der Klift, waar zij hygiƫnische voorlichting geeft.

Het aantal Christenen op dit terrein bedraagt 2936.

Makassar.

A. Van het werk der Indische kerk onder de Europeesche en Inheemsche bevolking staan geen gegevens ter beschikking.

B. Des te meer van het werk der Geref. Kerken van Soe-