komende vereering van groote palingen, die daar in eene waterkolk worden gevoed en verpleegd. In elk geval zien wij in deze legenden, dat ook bij de onbeschaafdste volken de dichterlijke verbeelding werkzaam is en overleveringen schept van openbaringen van goddelijke machten.

Keeren wij nu uit het gebied der sprookjes tot de werkelijkheid terug, dan vinden wij onze reizigers nog in hun prauw bezig met hun rondreis over het meer. "t Waren geen gemakkelijke dagen, overdag natuurlijk de felle tropische zon, hare stralen schier loodrecht op hen neerschietende, terwijl 's morgens de lucht tegen zonsopgang zoo koud was, dat Br. Kruijt in de prauw zat te rillen, tot dat de zou goed was doorgekomen.

Aan den oostelijken oever was het toen juist onrustig. I)e bewoners van een daar gelegen kampong waren in eene vete met een anderen stam gewikkeld, waarin van beide kanten er naar gestreefd werd om een of meer koppen te veroveren. Kr werd zelfs dien nacht, dien zij daar nabij den oever moesten doorbrengen volgens berichten een aanval verwacht, doch alles bleef rustig. Zeer bloedig zijn intusschen deze kleine oorlogen niet, reeds een jaar had hij geduurd en nog was slechts van ééne zijde één kop gesneld. Maar elk slachtoffer, dat er valt, eischt na korten of langen tijd doorgaans een nieuw.

Nog eene bijzonderheid moet worden vermeld. Rondom het meer ziet men gedurig stokken in den grond geplant. Dit zijn teekens, dat daar een doode is neergelegd. Deze Alifoeren toch begraven hunne dooden niet, maar wikkelen ze in boomschors en leggen ze dan neer aan den oever van het meer, terwijl zij een stok "teabi" daarbij plaatsen. Op bepaalde tijden verzamelt men de beenderen en plaatst die in een huisje waar men feest viert. Daarna worden zij in een rotskloof geborgen en heeft men met de dooden afgedaan.

In den namiddag van 25 Juni kwamen de reizigers te Mokito terug, wel voldaan over hun aangenamen ofschoon wat eentoonigen tocht op het meer. Zij vonden daar de bevolking grootendeels afwezig, maar het hoofd eener naburige kampong kwam hen bezoeken en meedeelen, dat hij juist teruggekeerd was van een koppensnellers-tocht en het hem gelukt was een hoofd meester te worden. Yan verre was het geraas der trommen te hooren uit die kampong, waar men feest vierde over het behaald succes.