Juni 1894. M 6.

MAANDBERICHT

VAN HET

Nederlandsche Zendelinggenootschap.

(Gesticht in 1707.)

96 ste Jaargang.

INHOUD.

1. De zending onder de Karow-Battaks in Deli, naar het Jaarverslag over 1893 van Br. J. Wijngaarden. — 2. Uit een particulier schrijven van Zr. Wijngaarden-Guit tart. — 3. Uit een schrijven van Br. F. de Munnik. — 4. Onze Jaarvergadering. — 5. Lijst van Giften, enz.

1. De zending onder de Karow-Battaks in Deli, naar het Jaarverslag over 1893 van Br. J. Wijngaarden.

Het eerste jaarverslag van Br. Wijngaarden uit zijn nieuw arbeidsveld ligt voor ons, en wij willen onzen lezers een en ander daaruit mededeelen. Reeds hebben wij uit de brieven van onzen Broeder een en ander in onze Maandberichten overgenomen, dat noodzakelijk in dit verslag in tijdsverband op nieuw voorkomt. Wij verwijzen naar Maandberichten No. 3 en No. 10 van 1893.

Wij herinneren hier, dat Wijngaarden in 1892, op reis naar Deli, te Mödjö-warnö hertrouwde met Mej. Dina Guittart; eene nicht van zijne eerste vrouw; dat deze op reis was van Rotterdam naar Java met het uitzicht haren echtgenoot van daar naar Savoe te vergezellen; en wij verwijzen thans naar een schrijven van hare hand, dat wij onder No. 2 van dit Bericht opnamen. Het liad, zoo als blijken kan voor onzen Broeder gewichtige beteekenis, dat hij in Deli zijn' arbeid dadelijk kon opvatten, en dat hij daarbij gesteund werd door een levens-, gezellin, die hare taak zoo uitstekend opvatte en hem onthief van de huishoudelijke zorgen, die hem op Savoe zoo gedrukt hadden. Niet te vergeten is daarbij de hulp, die hij genoot van de vier Minahassische onderwijzers, in der tijd door Br. H. C. Kruijt naar Deli medegenomen, die zich uitstekend gekweten hebben, zoo als o.a. kan blijken uit No. 3 der Maandberichten van dit jaar.

Half November 1892 dan ging het jonggehuwde paar op reis van Modjo-warnö, en 3 December 1892 kwamen zij te Deli aan. Daar werden zij met hartelijkheid zoowel door aiub-