een of ander onderwerp van gedachten hoopt te wisselen en tot onderlinge opbouwing in het geloof en in getrouwen arbeid wenscht samen te zijn.

De namiddag-vergadering van den eersten dag was gewijd aan de bespreking der heidensche gewoonten, die nog door de christenen in de Minahassa worden in acht genomen en aan de beraadslaging over middelen tot bestrijding daarvan.

Br. Rooker wees op vele verkeerdheden, die nog bij de huwelijken plaats hebben; op het koopen der vrouw; het uithuwelijken van jonge kinderen aan hem die den grootsten bruidschat geeft; op de echtscheidingen; op de plechtigheden bij overlijden; het eten geven aan de dooden; de krijgsdansen en de feestmalen bij de begrafenissen, enz.

Hier hadden de inlandsche broeders eene ruime gelegenheid om van vele verkeerdheden in hunne verschillende kringen te verhalen en de opmerkingen van den hulpprediker aan te vullen. Zij waren het er over eens, dat al deze dingen in de gemeente niet meer betaamden, en dat zij zeiven het voorbeeld moesten geven door er nooit aan mede te doen. Maar er waren nog onder hen, die eene vrouw gekocht en dochters verkocht hadden voor een aanzienlijken bruidschat, en die meenden, dat zij wel feestmalen moesten geven bij den dood hunner betrekkingen, als vergoeding voor hetgeen die van de familie bij hun leven genoten hadden.

Oude gewoonten bleken ook daar diep ingeworteld, en wilden al sommigen ze als onkruid uitroeien, anderen meenden, dat het niet baten zou.

Dat menige broeder om nevenzaken de hoofdzaak uit het oog verloor, behoeft ternauwernood vermeld te worden, evenmin dat sommigen wel wat uitgebreid waren in hunne verhalen of overdrijvende vreesden, dat alle feestvreugde zoude moeten verboden worden.

Van J. Regar, de inlandsche leeraar van Sonder, bevatten de notulen dit advies: //de weg die gevolgd kan worden is deze, dat de inlandsche leeraar en zijne medearbeiders de gemeente moeten opwekken. Doch men moet dit doen listig als de slangen, en oprecht als de duiven. Men moet ook de paarlen niet vruchteloos wegwerpen, dit schaadt slechts. Men moet den juisten tijd gebruiken en zal dan voorzeker overwinnen.