//Wij hebben het voorstel gehoord om een lijst te laten rondgaan, waarop ieder zoude teekenen, die aan verkeerde heidensche gewoonten niet meer wilde mededoen. Zeker is dit goed; doch hoe dikwijls is gebleken, dat de zaak weêr herleeft. Men moet de lieden tegemoet komen en op de nadeelen wijzen, zoodat rij het begrijpen; langzamerhand het daarheen leiden, dat men begrijpt, dat het betamelijk is, aan de kinderen bij hun huwelijk iets in het huishouden mede te geven."

S. Welei, de inlandsche leeraar van Tanawangko, meent, dat het uitroeien afhangt van de verschillende plaatsen en of die verkeerde gewoonten daar nog sterk zijn : //Hier kan het nog gemakkelijk geschieden, even als men een kleine slang doodt. Elders valt dit zwaar als het dooden van een groote slang".

Ten slotte vatte Br. Rooker het gesprokene samen en kwam men tot dit drieledig besluit: //Niet doen; niet meedoen; er tegen getuigen".

Des avonds was er eene vergadering met de gemeente in de kerk, waarbij de hulpprediker Louwerier optrad en sprak, naar aanleiding van Handel, 1: 8, terwijl twee inlandsche leeraren Kowaas en ïangkelisan toespraken hielden over Handel. 3 : 156 en 16a en Mattheus 18 : 1. Aan de gemeente werd hartelijk dank gebracht voor hare gulle gastvrijheid.

De vergadering van den tweeden dag, weder met gebed en gezang geopend, hield zich eerst berig met het aanhooren van een voordracht van Br. Louwerier. Hij wees aan dat de arbeiders in de gemeente een voorbeeld moeten zijn, in huisgezin, in het dagelijksch leven en in de gemeente.

Hij herinnert aan het onderwijs, dat zij ontvangen hadden en waarschuwt tegen weelde, huiselijke twisten en verwaarloozing van de opvoeding der kinderen. Hij eischte zondagsheiliging, huiselijke godsdienstoefeningen, ordelijke maaltijden en gematigdheid op rouw- en feestdagen. Dan zal er ook in het dagelijksch leven een goede geest van den leeraar uitgaan; hij zal het zout zijner omgeving wezen en in de gemeente bij rijken en armen komen als iemand, die hen met liefde en hulpvaardigheid bezoekt en met allen mede leeft zonder aan hunne verkeerdheden mede te doen. Een uitnemend referaat, dat ook bij ons in de