lk vestig meer de aandacht op de Vrouwenvereeniging te Tondano. Ongeveer 25 jaar geleden is die ontstaan. De bouw van de nieuwe kerk was begonnen.

De vrouwen namen daaraan van liarte deel; eene enkele maal houtsiepen, meermalen voor eten zorgen.

De weduwe van een Distriktshoofd, Soepit, trof samen met eenige gelijkgezinde, wegens hare werkdadige godsvrucht invloedrijke vrouwen, - een tiental slechts.

Zij bepaalden, dat ieder van haar elk half jaar ƒ 0,25 voor den kerkbouw zou contribuëeren.

Zóó ontstond de Vrouwenvereeniging te Tondano.

Volgens gewoonte moest die vereeniging godsdienstige samenkomsten houden; die zouden Zondagsnamiddags plaats hebben.

Al spoedig voegden anderen zich bij dat tiental. De vereeniging werd groot, telde honderden leden. Men dacht aan splitsing, naar de kampongs of wijken. Maar op gezette tijden algemeene samenkomst.

Op zekeren dag kwam tot mij het verzoek om eene algemeene samenkomst te willen bijwonen, leiden zelfs. Men wilde mij de vrucht (d.i. hier de contributies) ter hand stellen, en wenschte van mij een opwekkend, aanmoedigend woord.

Ik had mij nog niet in de zaak gemengd.

Onder dankbetuiging voor de bijdrage ten behoeve van den kerkbouw merkte ik op, dat die eigenlijk bijzaak moest zijn.

Zij zelf noemden die vrucht; dat moest het blijven.

De vereeniging moest zijn zout en licht in de gemeente.

Natuurlijk bracht ik godvruchtige vrouwen uit de bijbelsche geschiedenis in herinnering, ten voorbeelde tot navolging.

Men begreep dat volkomen, en was ook reeds op dien weg.

De vereeniging heeft veel nut gesticht, in eigen huisgezin, in de omgeving van de leden, voor de leden onderling.

Die vrouwen vooral moesten in herinnering houden en daadwerkelijk bewijzen, dat de godzaligheid tot alle dingen nut is, en ook de beloften des tegenwoordigen levens heeft.

Tot op zekere hoogte doen zij dat en werken zij mede in die richting, tot bevestiging van den wasdom der gemeente.

De Vrouwen vereeniging te Tondano is de Moeder geworden van verscheidene andere. Achtereenvolgens vormden zich in mijne filiaalgeraeenten zoodanige vereenigingen.

Er zijn nog slechts eenige gemeenten, waar die niet bestaan, met name in twee van den Toumboeloe-stam, later tot mijn ressort toegevoegd.