2. Savoe

Toen wij in het Maandbericht van Juli jl. het een en ander mededeelden uit een schrijven van Br. Niks, verkeerden wij nog steeds in zorg omtrent Br. Letteboer en zijn gade. De berichten, die wij ontvingen, waren afwisselend gunstig en ongunstig. Het bleef dan ook gedurende de maanden Maart, April en Mei een voortdurend gesukkel; en eerst daarna braken voor onzen Broeder en zijne echtgenoote betere dagen aan. Niet dat nu reeds alle leed zou zijn geleden; integendeel, telkens herhalen zich nog de koortsaanvallen en andere ongesteldheden. Zoo vond bv. Br. Niks, toen hij 11 Juli op Savoe kwam, zuster Letteboer lijdende aan een verzwering in de keel, die intusschen nog tijdens zijn aanwezigheid, na 3 dagen, aanmerkelijk verbeterde. En onze Broeder zelf, wiens gezond uiterlijk vroeger onder de bewoners van het Zendelinghuis spreekwoordelijk was, ziet er thans zwak en mager uit, en moet nog telkens schrijven, dat hij dit nog niet kan, en iets hem anders te veel vermoeit. Intusschen schijnt het acclimatisatie-proces toch grootendeels voorbij te zijn, en mogen wij met meer gerustheid de toekomst tegemoet zien. Wij verheugen ons zeer dat Br. Letteboer gevolg heeft gegeven aan den dringenden raad, hem door Br. Niks en ons gegeven, om gedurende de maanden October en November Savoe te verlaten en naar Java te verhuizen. Genoemde maanden toch zijn voor een Europeaan bijzonder nadeelig, en wanneer onze zendeling en zijn gade, na het vele, dat zij reeds hebben moeten doorstaan, daar gebleven waren gedurende dien tijd, voorwaar dan zouden wij het ergste moeten vreezen. Intusschen, niet alleen voor lichamelijk herstel was deze reis noodzakelijk. Br. Letteboer schrijft: dd. 18 Juni //Beiden, mijn vrouw en ik, voelen daar thans groote behoefte aan. Thans is mijn vrouw weer bezig met de koorts; ik zelf voel mij de laatste dagen wat minder prettig. Onder het ouderlijke dak van //Vader" Kruj't, en alles wat daarmede in verband staat, afleiding, rust, verkeer met blanken, enz., door dit alles hopen wij die veerkracht en dien moed te herwinnen, die een zendeling op Savoe noodig heeft om staande te blijven. 1 ' AVanneer dit Maandbericht in handen zijner lezers komt, is onze Broeder