Februari 1898. M 2.

MAANDBERICHT

VAX HET

Nederlandsche Zendelinggenootschap.

(Gesticht in 1707.)

100ste Jaargang.

Voorzitter: Dr. A. Drost Dzn ., predikant te Delft. Thesaurier: Gerbert H. Lkdeboer , Hoofdsteeg 38, Rotterdam. lste Secretaris: J. W. Gunning Jr ., Zendelinghuis, R. Kottekade 57, Rotterdam. Secretaris: J. W. Roskes , R. Rottekade 59, Rotterdam.

INHOUD.

1. Swaroe. Landontginning te Pondok-rëdjö (Welvarend verblijf en goede vischvijver.) — 2. Br. Rooker's terugkeer te Tondauo. — 3. Het oordeel der Pers over hel Gedenkboek. — 4. Verzoek van den Thesaurier. — 5. 1797-1897 Feestgaven.

1. Swaroe. Landontginning te Pondok-redjö en Tombok-redjö.

(Welvarend verblijf en goede vischvijver.)

Het onderstaande is een schrijven van onzen zendeling D. Louwerier, te Swaroe. Men zal zich herinneren dat hij in 189i uitgezonden werd en na een bezoek aan zijn geboortegrond in de Minahassa in het laatst van 1895 naast den zendeling Kreemer in Malang werd geplaatst.

In het vorige jaar vestigde hij zich zelfstandig te Swaroe, omdat daar een althands voorloopig bruikbaar huis is, dat hij, in Maart gehuwd, met zijne echtgenoote bewoont. In het Maandbericht van Mei j.1. kan men zijne inededeelingen gelezen hebben over uitbreiding der gemeente Swaroe en nieuw te stichten christendessa's. Ilij vroeg toen tevens om hulp voor een ontginningsfondsje, maar die vraag bleef zonder antwoord. In het jaarverslag (Maandbericht Augustus en September) noemde hij zich „soms meer polderwerker dan zendeling", maar juist op die wijze weet hij wat leven in zijne Javanen te brengen. Ook in liet hier volgend schrijven, dat wij nagenoeg onveranderd weergeven, blijkt dezelfde deugdelijke opvatting van zijnen arbeid.

"Reeds lang was het mijn voornemen nog vóór den regentijd