zettelijk uit hun slaap of uit hun vervelend niets-doen moeten opwekken. En eindelijk is de arbeid zóó licht, dat zij nooit kan schaden, daarentegen eetlust en circulatie uitnemend aanzet; hij geschiedt bovendien op een heerlijk koele plaats in de open lucht, zoodat zuivere lucht ingeademd wordt; en dat dit alles den menschen wel ten goede komt, bewijst hun goed voorkomen en welvarende lichaamsgesteldheid, waaraan stellig een extra ontbijt aan de arbeiders 't zijne toe doet. Het nieuw op te richten huis zal allereerst als kerk moeten dienst doen voor de Woensdag- en Zaterdagavondbijeenkomsten ; er is geen zaal nieer, groot genoeg om alle zieken behoorlijk onder het gehoor van Parimau te brengen. Voorts zal het een soort werkhuis moeten zijn, een allereerste poging om zeer primitief te beginnen met wat, in een verre toekomst, een Javaansche Blindeninrichting kan worden. Daar zal door onze helpers onder de zieken geëvangeliseerd worden, met de zieken gesproken, op alle wijzen contact gezocht worden, terwijl de zieken en vooral ook de ooglijders er vlechtwerk zullen verrichten en kleine voorwerpen zullen vervaardigen, z. a. vogelkooien, vischnetten, houten lepels enz. Mogelijke baten zullen voor de vervaardigers zijn. Moge er zegen rusten op deze onderneming!

Behalve veel voorspoed, waren nu en dan natuurlijk ook tegenspoed en droefheid ons deel.

Een van onze jonge kweekelingen, die den wensch te kenneu had gegeven tot het Christendom over te willen gaan, doch nog niet gedoopt was, moesten wij ontslaan, omdat hij geneesmiddelen stal en verkocht. Teleurstellend is het soms ook, dat hulp wordt ingeroepen, terwijl het reeds te laat is; vaak wacht men het alleruiterste oogenblik af. En dan komen er zoo dikwijls zonden en afwijkingen aan 't licht, te veel om op te noemen, die des te pijnlijker aandoen, als ze begaan worden door geloofsgenooten. Ten behoeve van dezulken moeten wij steeds bidden om veel liefde en geduld, om veel tact ook; en voor ons zelven zijn zij zoovele waarschuwingen 0111 toe te zien, dat wij niet struikelen.

Blijdschap geven ons vooral de vijf ziekenverpleegsters, die niet ijver en opgewektheid aan 't werk zijn. Zij vorderen flink in de verloskunde; ik heb goede hoop, dat zij een goed examen zullen doen.

Behalve de bijbellezingen en bijbelbesprekingen, eiken Woensdagen Zaterdagavond, krijgen de zieken, welke hunnen wensch hebben te kennen gegeven, nader onderwezen te worden in het Christendom, dagelijks, uitgenomen des Zondags, wanneer velen ter kerk gaan, in 3 categorien onderwijs, n.1. een 12tal mannen, een lOtal vrouwen en 4 melaatschen, die in de besmettelijke afdeeling verblijf houden. Deze laatsten nemen met groote belangstelling kennis van het Evangelie, kennen gansche gedeelten van het bijbelsch leesboek met platen en ook enkelen gezangen van buiten en ondervinden van de besprekingen met Pariman blijkbaar veel troost en verzoening met hun moeielijk lot. Op Kerstdag werden 4 vrouwen en l man uit de zieken gedoopt, na afgelegde belijdenis. - Ziethier een en ander van het doorleefde. Met veel tekortkomingen onzerzijds, zal er door de werking van Gods Geest iets eeuwigs uit voortkomen.