2. Onze feestviering op 19 December 1897 te Tomohon. (1)

(Uit het verslag vaii Br. J. LOUWERIER.)

Onze feestviering begon reeds eene week te voren. Zondag 12 December had ik in ons kerkgebouw s'avonds vertooning van de tooverlantaren voor de kinderen der Maleische en Alfoersche kinderkerk en voor andere jongelieden. Ongeveer 100 platen, tafereelen uit de Bijbelsche geschiedenis, werden vertoond, ook nog andere. Dat een en ander de belangstelling en bewondering van allen gaande maakte, behoeft niet, vermeld te worden. Deze feestavond werd besloten met uitdeeling van Kerstgeschenken aan ruim 200 kinderen, die gedurende het verloopen jaar vrij geregeld - velen zelfs heel trouw - de kinderkerk hadden bezocht. De drie volgende avonden herhaalde ik de voorstelling met de tooverlantaren in de kerk voor de onderen uit de kompongs. Ik had opgegeven welke kampongs iederen avond mochten komen. Er kwauien echter ook velen meermalen. Als ik er iets van zeide, dan luidde het antwoord: »'t is zoo mooi mijnheer! ik wil alles nog eens zien." Den laatsten avond hier te Tomohon - op 15 December - woonden de Resident en de Controleur van Tondono, die bij ons logeerden, de vertooning bij. De Resident beloofde bij vertrek vau hier, dat Z. H. E. G. de feestviering op Zondag hier in de kerk wilde bijwonen.

Nu volgde de voorbereiding voor den grooten feestdag. Allerwege zag men bamboe, seho-bladeren en groen aanbrengen. Ook mijne kweekelingen en die van Br. H iebixk R ookek namen een werkzaam deel aan dit alles. Eindelijk brak do feestmorgen aan. Om 6 uur werd in alle drie gemeenten: Tomohon, Sarongsong en Kakaskassen, de kerkklok geluid. Dit was iets heel ongewoons, zoodat ik vooraf had moeten waarschuwen, opdat men niet aan brand zou denken. Nog nooit zag ik in 30 jaar de negerij zoo uitgedoscht. Het geheele kerkerf was omzoomd door eerebogen. Voor de kerktrap en den hoofdingang van 't. kerkerf waren twee keurig versierde eerebogen. De eerste had, op doek, dit opschrift: (2)

«Gedenk uwen voorgangeren, die u het woord Gods gesproken hebben." (Hebr. 13:7a.) «Laat. uw licht alzoo schijnen voor de menschen, dat zij uwe goede werken mogen zien en uwen Vader, die i;i de hemelen is, verheerlijken." (Matt. 5 :16.) De tweede «Eben Haezer - Nederlandsche Zendinggenootschap - 1797 - 19 December - 1897," en daaronder 's Genootschaps devies: //Vrede door het bloed des kruises."

De kerk was binnen keurig versierd; alle pilaren met groen omslingerd. Aan weerszijde van den preekstoel hingen twee schilden. Rechts «A. M attekn Juni 1838 - 7 December 1842. Hij heeft veel liefgehad."

«Cornelis Wohon De eerste hulpzendeling te Tomohon. Hij heeft gewerkt zoolang het dag voor hem was."

(1) De beschrijving van het feest in de gemeenten Sarongsong en Kakaskassen, behoorende tot het ressort van Br. Louwerier, laten wij wegens plaatsgebrek rusten. Red.

(2) Alle opschriften waren in de Maleische taal.