eiken bundel weg en vertrokken als zegevierende naar hunne woningen, om terstond het lezen te beginnen. Wij moeten derhalve ernstige maatregelen beramen, om aan de behoefte van drie honderd zestig millioenen (niet honderd vijftig) te voldoen. Dit is het hoofddoel van mijn verblijf te Kanton. Het grootste gedeelte van mijnen tijd besteed ik thans in het opstellen van doelmatige Chinesche werken. Ik heb r.u een werk op de pers, dat over de hoedanigheden van het Opperwezen handelt, en tevens begon ik aan het leven van onzen verheerlijkten Verlosser. Gij weet, dat thans de uitsluitende handel der Engelsche Kompagnie een einde heeft genomen; deze omstandigheid zal de gezegendste gevolgen hebben.

„ God zij in eeuwigheid geprezen! De scheidsmuur, welke China van alle landen der aarde afzonderde, is omvergerukt, en de heerlijke tijd, waarin de stem van het Evangelie in het gansche land zal weergalmen, is genaderd. Het is nu drie jaren geleden, dat ik arm en verlaten mijne reis aanvaardde; de goedertieren Heiland, aan den voet van wiens kruis ik biddende en worstelende dit groote volk heb nedergelegd, heeft zijn heerlijk werk begonnen, en het zal onder zijne hand wel slagen. Het smart mij, dat mijne nietswaardige pogingen de aandacht van zoo velen hebben getrokken, en ik verzoek u alle berigten, ten zij dezelve met mijnen naam geteekend zijn, te wantrouwen; want ik heb verscheidene valsche berigten in de nieuwspapieren gelezen. Niet het werktuig, maar de almagtige Jezus moet den roem en de eer ontvangen. ,