eu moest veel worden gewijzigd naar vatbaarheid en behoeften. Onze Inspector kan getuigen, dat het onderwijs niet alleen voor het hoofd, maar ook voor het hart wordt dienstbaar gemaakt, en alles ingerigt om deze jongelingen te maken tot heilzaam zout in het bederf. Eene modelschool is in de nabijheid, waarin twintig d dertig kinderen door een' der oudste kweekelingen, die maandelijks naar de rij afwisselen, worden onderwezen. Broeder van hhijn woonde met genoegen meermalen hunne oefeningen bij. De Zendelingreizen van den grooten heiden-apostel wisten zij hem op zijne vraag naauwkeurig en goed in bijzonderheden mede te deelen ; in vragen en antwoorden was meer leven en ziel dan bij de Amboneezen en de oudere meesters doorgaans gevonden wordt; in schoon schrijven, het teekenen van kaarten en allerhande penuekunst waren de meesten verwonderlijk bedreven, als komende dit overeen met den algeineenen aanleg der Ambonezen; er lieerschte in alles voortreffelijke orde en tucht, terwijl zuster hoskott , eene vrouw uit oud AmbonscliEuropeesch geslacht, opgevoed door de vrome Wed. kam, zeer medewerkte tot een goed en geregeld huisbestuur. Inderdaad is dit huis ten zegen voor Ambon eu omliggende eilanden. Reeds vóór jaren is van Gouvernementswege besloten , dat alle nieuw aan te stellen meesters voortaan uitsluitend uit ons Instituut zouden worden genomen. Het is alomme blijkbaar, dat de hier gevormde kweekelingen over het geheel de besten zijn, zoo wat gedrag en wandel als bekwaamheid betreft. Zoo bevond ook onze Inspector de twee, die van hier naar Timor waren gezonden, daar uitmuntende onder de overigen. Naar de Noordkust van Ceram, naar de Aro'è- en ZuidTVesler eilanden, naar Boero, Bonoah en Minipa, gaan van hier nu en dan welonderwezene Christelijke mannen uit, die, zoo wij hopen, zullen verhoeden, dat het Goddelijk. evangelie—licht, daar eenmaal door onze vaderen