eene zekere lusteloosheid bespeurt, waartegenover hem de wilskracht tot overwinning ontbreekt. Ook wordt wezenlijke ziekte dikwijls erger of blijft lang slepende, omdat de inlander geen geloof schijnt te slaan aan de genezende kracht van versche lucht, maar het kranke ligchaam in een benaauwd vertrekje van haar afsluit. In één woord, ziekte, soms een middel om de menschen tot gevoel van behoefte aan godsdienst te brengen, is hier ook vaak de aanleiding, dat men zich gaat onttrekken aan de zoo hoogst noodige bijwoning van den openbaren godsdienst. Gevolg van dezen toestand is o.a., dat het armelijk bamboezen kerkje, waarin men zich te Kakaskassen, sinds in 1872 de oude kerk door storm werd verwoest, behelpt , nog wel in geen twee jaren door een beter gebouw zal vervangen worden, daar de arbeid den slakkengang gaat.

Br. loüwekiek acht den tijd nog niet gekomen, om eigenlijk gezegde ouderlingen en diakenen door en iu de gemeenten te laten kiezen. Maar hij beproefde onder den naam van medehelpers een drie- of viertal aangesteld te krijgen, die dan den overgang zouden maken tot genoemde betrekkingen. Intusschen bleek te Kakaskassen , dat men daar personen op de voordracht plaatste, die er weinig geschiktheid voor hadden, maar wel gaarne een eerepostje wilden waarnemen, 't Was een wenk, om het voorgenomene nog uit te stellen. Gelukkig, dat niet alles te Kakaskassen ongunstig is, en er, vaak ten gevolge van droevige verliezen en daardoor geopende harten, ook niet weinigen zijn, voor wie het Evangelie dierbaar blijkt. Als in elia's tijd wordt ook nu een overblijfsel gevonden van dezulken, die niet alleen hoorders maar ook daders des Woords zijn.

Hetzelfde als van Kakaskassen geldt van Kenilo. In beide negerijen werkt het niet voordeelig, dat zij aan den grooten weg naar Menado liggen. Dit geeft verstrooijing en oefent op de Zondagsviering ongewenschten invloed. Wakkere meesters, bezield met den moed en de liefde van een sterk gegeloof, konden hier veel doen. Maar het ontbrak hun, die