dat door de werken des vredes verwakkerd wordt. De Bestuurders van het Londensche genootschap geven in hunne oproeping een kort overzigt van de vorderingen, die opvoeding en onderwijs in Indië gemaakt hebben; maar teregt achten zij, dat de christen met dit alles geen vrede kan hebben, zoo lang de godsdienstige behoeften niet vervuld worden in Hem, die gezegd heeft: //Ik ben het licht der wereld; Ik ben de weg, de waarheid en het leven."

Zij zeggen verder: «De gemeenten in Europa en Amerika hebben niet weinig voor Indië gedaan." Het getal der genootschappen, die er werken, bedraagt thans 30, met meer dan 600 zendelingen, en eene uitgave voor verschillende werkzaamheden van/ 3600000. Ongeveer 300 inlanders werken als predikanten en zendelingen, 2500 als evangelisten en omstreeks 3000 als schoolonderwijzers. In 20 talen verkondigen zij het Evangelie; en terwijl overal onderwijs van allerlei aard gegeven wordt, rigt dit zich overal op de kennis van het Evangelie. Maar ook, hoe gering zijn die cijfers in verhouding tot eene bevolking, die ongeveer 300 millioen zielen telt!

De zending heeft nog zeer veel te doen. Hoe weinig doet nog het rijke Engeland, vooral als men dit vergelijkt met zooveel als voor alle andere zaken van maatschappelijk belang gedaan wordt!

AANWIJZINGEN EN HERINNERINGEN.

Hallum, 13 December 187S.

Hooggeachte Heer en Vriend /

De brief van de Uitvoerende commissie van het Nederlandsche zendelinggenootschap, gevoegd bij het 12de maandbericht van dit jaar, was mij eene aansporing, de vrienden der zending opmerkzaam te maken op eene inrichting, die hier nu 5 jaar heeft bestaan, en jaarlijks in omvang is toegenomen en waardoor de inen uitwendige zending hier zeer worden bevorderd. Het is een leeskring van kleine stichtelijke boekjes, welke dit eigenaardigs heeft, dat eenige belangstellende personen in de gemeente zich belasten met de bezorging daarvan, zoodat elk hunner des Zondags aan dat gedeelte der medelezers, dat hij op zich heeft genomen , een boekje brengt en het boekje, dat den vorigen Zondag ontvangen is, terughaalt, waarbij de lezer dan 2$ cent voegt. Doordien elk boekje zoo dikwijls gelezen wordt, blijft er van de daarvoor ontvangen centen betrekkelijk veel over voor het Zendelinggenootschap. De!som, die daardoor aan het genootschap is overgemaakt,