is; waarvoor ook het krachtigst vertrouwen en de vurigste wensch niet blind mag makeu. 't Is hoog tijd, dat er afdoende maatregelen worden beraamd, om ons Genootschap tegen te houden op den hellenden weg naar een volslagen ondergang. De klimmende nood is in menige vergadering van het Hoofdbestuur een voorwerp van de ernstigste overweging geweest. Wij hebben er over getreurd en gaan er onder gebukt, maar vinden nu ten laatste geen uitweg meer. Het Hoofdbestuur zal zich in de noodzakelijkheid bevinden, om in de aanstaande Jaarvergadering voorstellen ter tafel te brengen, die niet dan met bloedende harten gedaan en aangenomen zullen kunnen worden. Welke die zullen zijn, en hoever die zullen moeten gaan, - dat is nu nog niet te beslissen, 't Kon mogelijk zijn, dat God eene uitkomst gaf, die zich niet laat voorzien, doch die de bezorgdheid beschaamde en bidden en denken te boven ging. Maar wat bij die voorstellen in aanmerking zal moeten komen, en waarover zal moeten beraadslaagd worden, dat willen wij vóóraf onder uwe aandacht brengen, 't Is noodig dat gij zeiven gevoelt, hoe pijnlijk de keus is, die zal moeten worden gedaan.

Meermalen heeft men gezegd: » regelt uwe uitgaven naar uwe inkomsten! zet de tering naar de nering!" maar denkt men daar wel ernstig bij na? In eene gewone huishouding kan dit geschieden. Men kan er droog brood eten, als het moet, e " de buitenwereld weet er niet van. Doch in een zendelinggenootschap bestaan verbindtenissen en verpligtingen, die men niet zoo maar willekeurig ter zijde kan zetten, zonder de belangen van anderen grootelijks te krenken. Hier zou veelmeer moeten gelden, niet: * regelt de uitgaven naar de inkomsten," maar ^tracht de inkomsten in overeenstemming m et de noodwendige uitgaven te brengen."

Daar moet ingekrompen worden; 't is helaas onvermijdelijk, doch wat? en waar? en hoe? ziedaar de groote vraag, die moet worden opgelost. Onberaden mogen wij niet handelen; hier staan te hooge belangen op het spel. Verneemt dan, welke middelen tot redding uit den dreigenden nood door het