boeren en de slaven, en ofschoon het begrip van kaste hier zeker wel niet te huis behoort, 700 werd toch de afstand tusschen de standen streng in acht genomen. Meermalen ontstonden hevige tooneelen, ten gevolge van omgang van vrouwen uit den adel met mannen uit den minderen stand; dan werd de zendeling geroepen om regt te spreken, die dit echter altijd volstandig afwees, omdat hij „ wel evangeliedienaar, maar geen regter of fiscaal was". Zeer juist gezien, waar eene Regering optreedt, die voor regtsbedeeling zorgt; zeer voorzigtig, wanneer alle gezag ontbreekt, om het uitgesproken oordeel kracht bij te zetten. Maar toch er bestaat een zedelijk overwigt, dat veel vermag; dit wordt ondermijnd, wanneer men verhinderd is de waardigheid van zijn' stand en van zijn volk op te houden, en de zendelingen op de Zuidwestereilanden leden gebrek! Men mag zich verwonderen, dat het hun nog zoo dikwerf gelukte den vrede tusschen strijdvoerende negerijen , tusschen twistende huisgezinnen bij te leggen.

Het dagboek van 1832 bevat 0. a. het volgende: Geen brieven van Bestuurders ontvangen; er wordt hier gemompeld van ongunstige tijdingen uit het vaderland, maar «men leeft hier op deze eilanden, als of er geen land achter of voor is". De Lezer zal zich herinneren wat de dagen van 1830 en '31 voor ons vaderland opleverden. Op den Nieuwjaarsdag viel aan de gewone godsdienstoefening niet te denken; alle gemoederen waren in beweo ln g 1 uithoofde van den oorlog tusschen naburige negerijen. Den '2den werden de drie negerijen weder slaags, en weldra bleek dat ééne negerij de beide andere overwonnen had. Toen luyke en heymering de overwinnaars gingen opzoeken, werden hun vijf afgehouwen hoofden vertoond. //Mijn hart bloedde, toen ik die hoofden op eene rij zag liggen, doch de overwinnaars zongen en sprongen er om heen, en voerden ze onder gejuich mede naar hunne sterkte." Intusschen gebruikten de zendelingen deze overwinning als aanleiding om den vrede te herstellen, en niettegenstaande de verslagenen daarvan aanvankelijk niet wilden weten, gelukte het toch na lang onderhandelen een eind te maken aan den oorlog, zoodat luyke op den 15den weêr de gewone godsdienstoefening hield, en bij die gelegenheid woorden van vrede en vermaning sprak.

dagen van den 25sten tot den 28sten waren door de beVo 'king van eene der verslagene negerijen bepaald om de gesneuvelden te begraven; daar echter de lijken niet voorhanden waren, zoo w erden zij vervangen door zakjes met zand gevuld, en wat liïke