«. Ons Zendelinghuis, wij zeiden het reeds, had, van den beginne af, aan hoogere eischen kunnen voldoen. Werd het sedert vele jaren als het uitgangspunt van ons zending wérk beschouwd, het beantwoordt in de verte niet aan de regtmatige eischen van onzen tijd. Voor onze Indien is behoefte aan geschikte en uitstekende Zendelingen, met zeer verschillende gaven; maar ook aan Hulppredikers, zijnde de zoodanigen, die de herderlijke zorg hebben voor de inlandsche gemeenten. Hadden wij een gezond personeel van Hulppredikers, de zending zou hier en daar haar werk kunnen bekorten.

De opleiding van Hulppredikers is in ons land te eenenmale verwaarloosd. De theologische opleiding aan onze Academiën geeft geen geschiktheid voor het ambt; die van den Zendeling beantwoordt daaraan nog het best. De Hulpprediker moet een man zjjn, die hart heeft voor de inlandsche christenen, weet om te gaan met de maleisch sprekende afstammelingen, die dat leven, die maatschappij grondig kent, eu dien het een voorregt is in haar midden te verkeeren. Eene hoog wetenschappelijke, theologische opleiding staat daaraan meer in den weg, dan dat zij de geschiktheid bevordert; eene grondige kennis van de taal, de geschiedenis, de zeden en gewoonten des volks, van onze wetten en instellingen in Indië is onmisbaar. De Hulpprediker moet aan een vroom gemoed eene hooge mate vau zachtmoedigheid en meegaandheid, bij hoogen ernst en taaije volharding paren. Allerminst zjjn voor dat ambt geschikt de evangelisten, catechiseermeesters, onderwijzers hier te lande, dan vooral, als zij reeds op zekeren leeftjjd en met een huisgezin bezwaard zijn. Het is meer dan tijd, dat de opleiding van Hulppredikers ter harte genomen worde.

Aan Onderwjjzers, zeiden wij reeds, is behoefte. Geheel in 't midden latende, of het der Regering gelukken zal in hare kweekscholen een geschikt en voldoend personeel van inlandsche onderwijzers te vormen, mogen wij niet vergeten , dat goede inlandsche normaalscholen, onder kundige, bekwame, vrome europeschc onderwijzers van het grootste nut zouden zijn, om aan de inlandsche school haar waar karakter te geven. Maar ook dit daargelaten, de zending heeft behoefte aan zulke onderwijzerszendelingen. Zij zijn niet altjjd te vinden onder het gewone zendelingpersoneeel. Zij zjjn niet te vinden onder de onderwjjzers in Nederland, al hadden wjj er hier in overvloed. Ook voor zulke onderwijzers wordt eene eigenaardige opleiding gevorderd.