Maart 1907. M 3.

MAANDBERICHT

VAX HET

Nederlandsche Zendelinggenootschap.

(Gesticht in 1707.)

109 de Jaargang.

Voorzitter: W. Lamers , Predikant, te Rotterdam. Thesaurier: G. H. Voorhoeve, 's Gravendijkwal 259, te Rotterdam. lste Secr.: J. W. Gunning , Zendelinghuis, Rechter Rottekade 59, te Rotterdam. 2de Secr.: J. W. Roskes , Spoorsinge! 49. te Rotterdam. De Heer Ledeboer verzoekt geen gelden meer aan zijn adres te zenden. Nederlandsche Zendingsschool. Voorzitter: Prof. Dr. J. J. P. Valeton Jr., te Utrecht. Rector: Dr. H. M. van Xes , Rechter Rottekade 59, te Rotterdam. üirector en Secretaris: J. W. Gunning , te Rotterdam. Thesaurier: G. H. Voorhoeve, 's Gravendijkwal 259. te Rotterdam.

INHOUD

1. Een en ander over Bantik, door Br. J. G. de Haan, te Taratara (Minahassa). — 2. Bezoek aan Nanasi, Nonapan en Mariri in Bolaiing-Mongondou, door Br. .T. S. de Vries, te Kumelembuai. — 3. Drie en dertigste Jaarverslag der Kwartgulden-V ereeniging. — 4. Contributiën, Collecten, Bijdragen van Hulpgenootschappeu, Giften en Legaten.

1. Een en ander over Bantik.

Door Br. J. G. de HAAN, te Taratara (Minahassa).

Het district Bantik, in de afdeeling Menado der residentie van dien naam, wordt door de hoofdplaats Menado, waar een geheel andere bevolking leeft, in twee deelen verdeeld. In het noordelijk deel ben ik niet bekend, doch het andere, kleinste deel, omvattende twee dorpen, behoort tot mijn werkkring en dus heb ik daar met eenige toestanden kennis gemaakt. Hierover wil ik in de volgende regelen iets mededeelen.

De twee genoemde dorpen zijn Malalajang, 6 K.M. van de hoofdplaats Menado en Kalasei, 12 K.M. daar vandaan. Het is wel eenigszins merkwaardig, dat deze plaatsen, betrekkelijk zoo dicht bij Menado en aan een hoofdweg gelegen, zoo, wat de Minahassa gaarne gëlap (= duister) noemt, zijn; het valt den oppervlakkigen voorbijganger dadelijk op, dat ook uiterlijk de ontwikkeling en beschaving in Bantik minder vergevorderd zijn dan in andere deelen