Cf pervlakte van 87 vierk. Geogr. Mijlen (nog niet eens zoo groot dus als de provincie Gelderland) tellen we drie werkende vulkanen, of eigenlijk vier, als we den Klabat meerekenen, die ook al niet zuiver moet wezen. Twee paal N.W.-waarts van Tomohon hebben we den Lokon, die, nu wat meer, dan weer wat minder, al rookt van 1893 af; twee paal N.O.-waarts van ons ligt de Mahawoe (de naam beteekent „aschgever") dien we er onlangs ook al op betrapten, dat hij rookwolkjes opwaarts kringelde, en dan hebben we nog den Sopoetan, gelukkig wat verder af, een paal of 10 (= 16 K.M.) naar het Z.W. gelegen.

Dat was van 't jaar de kwaadste.

Eeeds in 190.1 ontwaakte hij uit den dommel, waarin hij sedert 1832 verzonken scheen, maar maakte het nogal schappelijk, tot hij den 17en Juni van dit jaar uit een nieuw gat groote massa's rook begon uit te stooten, gepaard met aseh- en zandregens. Het was een machtig gezicht, die groote zwarte rookzuil, scherp afgeteekend tegen den hemel, zich statig verheffend aan den zuidwestelijken horizon. Geen wonder, dat menig hartje, ook op ons erf, angstig klopte en de fantasie in banen geleid werd, waarop meer gevonden werd om elkander nog angstiger te maken, dan om elkaar gerust te stellen. De een wond den ander op, en steeds donkerder werden de kleuren, waarmee 'een eventueele uitbarsting werd afgemaald, tot eindelijk een van de meisjes den ban verbrak, waaronder allen min of meer zuchtten, met de woorden: ,,laat maar, ik zal bidden!" En dat werd gezegd met een zekerheid van vertrouwen, die benijdenswaardig was.

Als dat niet een kiempje mag genoemd worden van ,,het geloof, dat bergen verzet", wat was het dan?

•Jammer maar, dat zoo menig kiempje verstikt wordt, vóór het tot vollen wasdom komt!

Tóch verkwikken ze het hart, als de eerste groene spruitjes, die in het voorjaar uit de zwarte aarde de kopjes omhoog steken.

Doch ik ben afgedwaald ; we hadden het over den eersten November.

Een onzer Indische bladen deelde het volgende mede over onzen gedenkdag :

EEN JUBILEUM.

Den eersten November jl. was het 25 jaar geleden, dat

de Kost- en Dagschool voor dochters van Hoofden en aanzienlijken in de Minahassa te Tomohon werd opgericht.