October 1907. M 10.

MAANDBERICHT

van" het

Nederlandsche Zendelinggenootschap.

(Gesticht in 1707.)

109 de Jaargang.

Voorzitter: W. Lamers , Predikant, te Rotterdam. Thesaurier: G. H. Voorhoeve, 's Gravendijkwal 259, te Rotterdam. lste Secr.: J. W, Gunning , Zendelinghuis, Rechter Rottekade 59, te Rotterdam. 2de Secr.: J. \V. Roskes , Spoorsingel 49, te Rotterdam. De Heer Ledeboer verzoekt geen gelden meer aan zijn adres te zenden. Nederlandsche Zendingsschool. Voorzitter: Prof. Dr. J. J. P. Valeton Jr., te Utrecht. Rector: Dr. A. van Veldhuizen , Spoorsingel 15, te Rotterdam. Director en Secretaris: J. W. Gunning , te Rotterdam. Thesaurier: G. H. Voorhoeve, 's Gravendijkwal 259, te Rotterdam.

INHOUD

1. De Zending in Bolaang-Mongondow, door Br. \V. Dunnebier. 2. Installatie van den nieuwen Rector der Zendingsschool. 8. Eene verblijdende mededeeling. 4. Giftenlijst.

l. De Zending in Bolaang-Mongondow,

door Br. W. Dunnebier,

uit zijn Verslag over 1906.

De belangstellende zendingsvrienden, die jn de gelegenheid zijn geweest te lezen hetgeen de zendelingen N. P. Wilken en J. Alb. T. Schvvarz indertijd over Bolaang-Mongondow en zijne bewoners hebben meegedeeld, weten dat het toen hier in alle opzichten met de bevolking zeer treurig was gesteld, dat toen met recht van „nacht" kon worden gesproken. De machten der duisternis vierden hier haar triomfen. Groot waren dan ook onkunde, bijgeloof en de bedreven ongerechtigheden. De kleine man was daarbij geheel overgeleverd aan de willekeur van den radja en vele andere heerschzuchtige hoofden. Direct toezicht van Europeesch bestuur toch was geheel afwezig. Voor de „Compania" (de Ned. Regeering), die rechtvaardig is en den schuldige straft, behoefde de radja bij zijne onrechtvaardige handelingen dus niet bevreesd te zijn. Tot hier drong immers het waakzame oog der „Compania" niet door. Hier kon hij derhalve naar hartelust .zijn volk uitpersen ten voordeele van zichzelven en zijnen aanhang. Hier had de kleine man zich gedwee te onderli