erf van den heer Brouwer stond, verbrandde: het groote huis, de keuken, de badkamer, het kweekelingenhuis, de loods, waarin veel rijst was geborgen, de petroleumloods, de paardenstal enz. Alles werd tot asch. Er is niets gered, behalve twee tafels, 3 stoelen, 3 paarden en een rijtuigje. Geen boek bleef behouden, zelfs geen N. Testament. De heer B. ontkwam het gevaar, alleen met de kleeren, die hij aanhad. Geen stuk van zijne kleederen behield meneer, alles werd door het vuur verteerd. Ik kan de schade van den heer B. en van allen, die door de ramp getroffen werden, niet opgeven. In een paar uren zijn, behalve dat van den heer B., 15 huizen verbrand met al wat er in was. De heer Notten kwam nog denzelfden dag en noodigde den heer B. uit met hem naar Kakas te gaan. Maar ach, de heer B. bezat niets meer, zelfs geen hoed, zoodat de heer N. hem den zijne gaf. Voorwaar, de heer B. heeft groote schade geleden, maar het vertrouwen zijns harten heeft hij niet verloren. Hij spreekt niet alleen over zichzelven, maar ook over de gemeente en over al de genen, die schade lijden."

„Mogen de lezers", zegt Manoppo, „niet alleen met medelijden het bericht vernemen, maar ook toonen, dat zij echt medelijden hebben, door hulp te verleenen aan wie in moeite verkeeren."

„Ik hoop, dat het gebeurde voor ons allen een les mag zijn, om op onze hoede te wezen. Men beginne niet met op te passen, als de dief zijn slag geslagen heeft en men zette geen water gereed, als het huis verbrand is."

„Ook mogen wij er uit leeren niet te vertrouwen op wereldsche schatten, want in een oogwenk kan alle heerlijkheid en rijkdom verloren gaan."

„Naar ik verneem zijn huis en inboedel van den heer B. verzekerd voor f 6000,—."

Wij zijn Manoppo dankbaar voor zijne mededeelingen en spreken stellig in zijn geest, als wij ons innig leedgevoel uitdrukken over de ramp, die onzen Br. Brouwer en velen zijner gemeenteleden heeft getroffen. God sterke hem en allen in hunne zware beproeving!

4. Contributiën, Collecten, Bijdragen v. Hulpgenootschappen, Giften en Legaten.

Van 1 tot 30 September 1907.

Alkmaar (Afd.) Door Ds. H. E Vinke rente grootboek Nationale Schuld .. Anna Paulowna. Door Ds. II. J. Toxopeüs P.C Apeldoorn. Van Mevr. G. v. E.—de W. uit belangstelling voor de Zending.. Barneveld. Contrib Bodegraven. Contrib Brussel. Door Ds. W. Hoek, gecoll. in de Hollandsche Kerk C Van A. J Delft. Door Prof. C. 1'oensen, Contrib Dordrecht. Laatste gift van een jong ontslapene, voor de Zending Driebergen. Contrib Enkhuizen. Door den Heer G. P. de Vos, van N.N Goes. Door Ds. .1. Schuller, deel P.C 's Graveland. Contrib Den Helder. Door den Heer Th. J. Verbe\j van de Zend.-Vereen. ,.Paulus" Heusden. Door Mevr. Ds. Wielandt uit de bus van de Zondagschool N. H. Gem. Lemele. Contrib Leusden. Van de Zondagschool : Lutten. Contrib De Meern. Contrib Middelburg (Afd.) Door den Heer W. J. Sprenger, Contrib. ƒ 165,17, Vrouwen Hulpgenootschap f 170,—, Vlissingen , P.C. Ned. Herv. Gem. f 9,15, coll. by de lezing van Ds. P. Molenaar f 15,08 ; Nieuw-Buinen. Door Ds. T. Kloosterman uit de Zendingbusson der Ned. H. Gem. Nieuwersluis. Contrib Onderdendam (Afd.) Door D.% H. A. Reddingius: Dcduvn , Contrib. f 13,75; Vlrum , Contrib. f 5,25», van K. R. f 1,—: Warffum, Cat.bus f 22,32 Rotterdam. Door den Director van Wed. T. te D. ƒ 5,—, Mej. W. te D. f 1, —, door Dr. 11. M. van Nes f 3,50, door Mevr. H. C. G.—de V. van Mevr. Wed. v. 0. f ^000.—, van Jongejuffr. J. M. G. f 2,46, Dames de C. f 1000,—, van Mej. v. d. S. ƒ 2,50 f 7,10 2,30 2,50 1,— 2,50 10,— 150,— 90,— 4,75 1,25, 20,— 1,— 20,— 5,— 2,50 7,— 2,50 10,— 360,— 10,5,25 42,32 » 3014,46