had. Ik liet den mari naar huis gaan met de belofte, dat ik over een paar uurtjes bij hem zou komen om mede zijn echtgenoote te ondervragen. Laat in den avond liep ik naar de woning, waarvan de deur wijd open stond; een walmend petroleumlichtje wierp zijn schijnsel op man en vrouw, die heel deemoedig mijn komst zaten af te wachten. De voor mij bestemde stoel stond reeds klaar. Vrouwlief zag erg verlegen. Zij vertelde, dat haar man haar met een stuk hout naar het hoofd gegooid had en dat zij hem toen verweten had, dat hij lui was en haar alleen voor alles liet opdraaien. Bij nader onderzoek bleek, dat manlief wat ongeduldig was geweest toen hij wat lang op het eten had moeten wachten. Hij gaf hierover zijn gemoed lucht door zijne vrouw voor alles uit te maken en door naar haar te gooien. De man bekende zijn fout. Zijne vrouw was volgens mijn inzicht geheel onschuldig. Vooreerst was zij naar de markt geweest en was daardoor laat thuis gekomen door den verren afstand. En bij thuiskomst kwam zij tot de ontdekking, dat haar man niet voor brandhout had gezorgd, zoodat zij zelf ook dit eerst moest zoeken. Het hout was niet al te droog kortom, heel natuurlijk dat de pot niet op gewonen tijd klaar was. Ik beduidde den man, dat hij in 't vervolg niet al te gauw aan zijn ongeduld moest toegeven, dat van echtscheiding in 't geheel geen sprake kon zijn, en dat hij in 't vervolg zijne vrouw behulpzaam moest zijn om oneenigheid te voorkomen. De man beloofde beterschap en het verzoek om echtscheiding heeft hij niet weer herhaald. Voor ons gevoel is het niet zoo'n gewichtig feit om een poosje later dan gewoonlijk te eten; in vele gevallen ontstaat bij de Javanen om zoo iets zoo'n wrok. dat men eenvoudig van elkaar gaat.

De ziekenbehandeling blijft steeds een middel om een gunstigen invloed op de groote menigte te oefenen. Men krijgt het vertrouwen van de luidjes. Van verre komt men hier hulp vragen voor verwaarloosde wonden of verouderde oogziekten. In menig geval staat men echter machteloos omdat velen, met name oogzieken. reeds geheel of gedeeltelijk blind zijn, eer ze om hulp komen.

In dit jaar zijn we begonnen met het invoeren van de bestaande psalmen bij het kerkgezang. Daar enkele melodieën onbekend waren, organiseerden we voor de jongelui 's Zondagsavonds eene bijeenkomst in onze voorgalerij teneinde daar zich te oefenen bij het orgel. Xa afloop van het zingen werd de bijeenkomst zoo gezellig mogelijk gemaakt door het bezien van platen of door vertellen. Geregeld kwamen ook enkele getrouwden deze bijeenkomsten bijwonen.