Een andere afdeeling van den bureau-arbeid is die, welke belichaamd is in Br. Spruyt (en in Utrecht door Br. Jens voor de Utr. Zend. Vereen.).

Br. Spruyt is de rechterhand van den Thesaurier des Genootschaps, van den Penningmeester van het Sangi- en Talaud-Comité en van den Penningmeester der Nederlandsche Zendingsschool, terwijl hij ook de inkomsten door de Afdeeling „binnenlandsche actie ' incasseert en boekt. Hij staat daardoor in voortdurend contact met de Directie, met de verschillende penningmeesters en de afdeeling „binnenlandsche actie." Zijne administratie dient tot grondslag van de boekhouding, wat mogelijk is, omdat de samenwerkende corporaties denzelfden boekhouder hebben, Br. Meyman, die zich gedurende enkele avonduren met de boekhouding belast. Van den omvang van dezen arbeid kan men zich eenig denkbeeld vormen als men weet, dat de maandelijksche omzet der gemeenschappelijke kassen van 25 tot 5° duizend gulden bedraagt.

Ook is Br. Spruyt de rechterhand van den Director, die met het Secretariaat is belast, dien hij op drukke vergaderingen ter zijde staat door het opteekenen van wat behandeld wordt ten behoeve der notulen, dien hij ter zijde staat bij de regeling der kantoor-aangelegenheden, bij het bewaren van het archief en bij het onderhouden der bibliotheek, bij de expeditie van brieven en berichten, enz. Ook zorgt hij voor de expeditie van Extract-Acten, Maandberichten enz.

Een geheel nieuwe tak van arbeid is de afdeeling , import en export". Nu enkele gemeente-tuinen in Indië vrucht gaan dragen, is het noodig voor de copra een markt te vinden. De import is nog zeer gering, maar kan op den duur grooter worden. De opbrengst komt gewoonlijk niet onze kas maar aan de inlandsche gemeenten ten goede. De export omvat verschillende dingen, die de zendelingen uit Holland noodig hebben, zoowel ten behoeve van den arbeid als voor persoonlijk gebruik; benoodigdheden voor de drukkerij, voor de kweekscholen, voor de lagere scholen, voor gemeente-administratie ; verder levensmiddelen, kleeding enz. Wat door bemiddeling van het kantoor wordt besteld, is van goede kwaliteit en door den grooten omzet goedkooper. Deze afdeeling, die zich door gebrek aan ruimte niet voldoende kan ontwikkelen, belooft veel voor de toekomst, nu het werk in Indië zich zoo snel uitbreidt.

Dat wij een nieuw gebouw vragen, geschiedt niet alleen om de behoeften der zendingsschool, maar ook om den toenemenden omvang van onze administratie. Wij moeten de