JJT, 91. — Lidmaatschap 1 Ct. per week. — Maandelijks een blaadje. — 1881,

Hulpvereenigiiig tier Utrechtsche Zendingrereeniging.

TWEEDE SERIE.

DE HOOFDMAN VAN EALLANGIA.

Het was op den 15. Maart 1855, toen het Zendinggenootschap van Barbadoes na 4 jaren wachtens, het eerste antwoord ontving op een oproeping aan de jonge mannen van genoemd eiland gericht. Doch het was geen brief van een jongeling, neen van den 60jarigen prediker Leacock, waarin het volgende te lezen stond : De Heer roept en iemand moet antwoorden. Mij rest nog slechts een kleinen tijd waarin ik den Heer dienen kan, doch omdat de jongelingen zwijgen, zoo stel ik mij zeiven ter beschikking van uw genootschap. Ik weet dat :k zonder Gods almaclitige genade niets zal kunnen doen, maar als God iemand gebruiken wil, dan doet het er niet toe of men oud of jong, geleerd of ongeleerd is! Wilt gij mij naar Afrika zenden, dan ben ik bereid te gaan , wel overtuigd dat ik dit schuldig ben te doen. De uitkomst stel ik in de hand des Heeren.

Van alle zijden verhief zich een storm tegen het besluit van deu waardijen grijsaard , doch zijn een ig antwoord was: Wanneer ik als oud soldaat

van Jezus Christus slechts een enkel jongeling door mijn voorbeeld winnen kan, die om mijne voetstappen te drukken, de genoegens van land en magen verlaat, dan zal ik niet te vergeefs geleefd hebben en mijn lichaam gaarne op Afrika's kusten ten grave doen dragen.

Nog bleef alles stom, geen enkel jongeling repte zich hem te begeleiden. Slechts 2 menschen wenschten met hem te gaan, de een een jeugdige Neger met name Duport, die hem in huis en school ter zijde zoude staan, en de andere zijn oude dienstmaagd, eene Negerin, die hem niet wilde verlaten; doch Leacock wilde haar niet mede nemen, slechts Duport nam hij mede. Eenige maanden later waren beiden op reis.

Intussclien gebeurde er iets in Afrika dat niet verzwegen mag worden. Een ieder die de kaart van Afrika een weinig kent, weet dat er aan de westkust een riviertje loopt de Itio Ponga genaamd. Niet verder dan 10 uren stroomopwaarts vati dit riviertje ligt de Negerstad Eallangia met 530 inwo-