een zeer goed figuur. — Gaat men de verschillende rubrieken na, waaronder de deelnemers gerangschikt kunnen worden, dan spannen de onderwijzers en onderwijzeressen verreweg de kroon; 45 onderwijzers en 60 onderwijzeressen, samen V 7 van het geheel, worden in de enquête vermeld. Verder zijn er 16 predikanten (8 Herv. 6 Ger. 2 Luth.) opgegeven; eenerzijds zou dit kleine aantal teleurstellend genoemd kunnen worden ; en het is waar, hoe meer de predikanten zich aan de zendingsstudie-beweging gelegen laten liggen, hoe beter het is; aan den anderen kant echter is het eveneens een kenmerk van de zendingsstudie-beweging dat zij vooral een leekenbeweging wil zijn, in den goeden zin van het woord, waarbij leeken het werk doen; de predikanten zullen meestal het beste kunnen helpen door de oprichting van kringen te bevorderen en de leiders daarvan te ruggesteunen met raad en daad, meer dan door zelf kringen te leiden; en aldus beschouwd is het juist genoemde geval minder teleurstellend, want die stille raadgevers vermeldt de enquête niet. Verder vinden wij (wij doen slechts enkele grepen) 25 studenten, 2 rechtsgeleerden, 17 kantoorbedienden, 6 ambtenaren, een tiental personen werkzaam in den handel, 6 bakkers, 4 schilders, verschillende andere winkeliers, 8 landarbeiders, een tiental verschillende ambachtslieden, een tiental werklieden, 4 godsdienstonderwijzers, 7 verpleegsters, 1 onderofficier enz. enz. Hierbij zij er nog eens op gewezen dat, behalve dat de enquête zelf niet volledig is, verschillende personen geen beroep opgaven.

Alvorens stil te staan bij de vruchten van dit alles, moeten nog enkele opmerkingen gemaakt worden. Allereerst blijkt duidelijk uit de enquête, dat onze handboeken, al zijn zij in menig opzicht nog niet ideaal, toch geheel aan het doel beantwoorden, om mogelijk te maken, op doelmatige wijze kennis van