C. ZELFSTANDIGE INHEEMSCHE EN CHINEESCHE CHRISTELIJKE KERKEN

Hoeria Kristen Batak Protestant (Bataksche Protestantsche Kerk) opgericht 1 Mei 1930.

(erkend bij Gouv. Besluit d.d. 11 Juni 1931 no. 48 (I. S. no. 360)

Grondslag: de Hoeria Kristen Batak Protestant is de gemeenschap aller Bataksche Protestantsche Christenen, die gedoopt zijn in den naam van den Drieëenigen God en belijden, dat de Bijbel (het O. en N. Testament) de eenige bron is van waarheid, licht en leven, wier geloof gegrondvest is op het getuigenis der Apostelen, die volgelingen van Jezus zijn en deze kerkordening aanvaarden (art. 1. der kerkordening).

Terrein van werkzaamheid: De Bataklanden (Sumatra). Bestuur: Voorzitter is de „Ephorus"; momenteel is dit: P. Landgrebe, Pearadja; 2 ressorts-pandita's, door de conferentie van zendelingen te kiezen; 1 Pandita-Batak; 1 Goeroe; 5 afgevaardigden der Bataksche Kerk, door elk district één te kiezen.

Groote Synode: deze vergadert eens per jaar. Voorzitter is de „Ephorus" of zijn plaatvervanger. „Ephorus": P. Landgrebe, Pearadja. Leden: de ressorts-pandita's; de afgevaardigden der 5 districten (n.1. 1 op elke 7000 Christenen); 1 afgevaardigde van de Batak-Christenen op Java; uit elk district: 1 Pandita-Batak en 1 Goeroe en vojrts de leider van het jeugdwerk, Dr E. Verwiebe, Taroetoeng.

Districts-synode: deze vergadert minstens éénmaal per jaar. Voorzitter is de districts-praeses. Leden: alle zendelingen van het district (ambtshalve); 1 afgevaardigde van iedere gemeente (n.1. 1 op de 2000 Christenen, ook al is het 2000-tal niet vol), voorts uit elk ressort 1 onderwijzer.

Inheemsche pandita's: het aantal bedraagt 56. Voorts is bij deze Kerk, als zelfstandig onderdeel, aangesloten: de Bataksche Christengemeente te Batavia. Zij is bij Gouv. Besluit d. d. 20 Juli 1931, no 4 (I. S. no 361) erkend.

Pasamoean Kristen ing tannah Djawi tengahan Sisih Kidoel (De Christelijke Kerk in Midden-Java ten Zuiden) opgericht Juni 1931 te Keboemen.

Grondslag: de Heilige Schrift naar de opvatting van de Heidelbergsche Catechismus. Terrein van werkzaamheid: Midden-Java ten Zuiden, n.1. de residenties: Soerakarta, Jogjakarta, Kedoe en Banjoemas. Deputaten voor contact met de Overheid: DsJ. Darmohadmodjo,