het half zes, maar later dan 6 uur wordt het nooit.

Elke slaapkamer heeft een der oudste jongens tot hoofd, die zorgen moet voor de orde en o. a. ook, dat zijn slaapgenooten dadelijk opstaan. Behalve, dat een ieder van de kleinsten tot den grootsten geleerd heeft, bij het ontwaken de knieën te buigen en den Heer te danken voor Zijne bescherming gedurende den nacht, en zich Hem aan te bevelen voor den nieuwen dag, gaat het kamerhoofd voor in het lezen van eenige teksten en een toepasselijk woord uit een dagboekje en gebed. Daarna gaan de weezen om de beurt naar de waschplaats, om zich op te frisschen en beginnen de jongens, die aan de tweemaandelijksche beurt zijn, om de kamers te vegen en andere der noodigste huishoudelijke bezigheden te verrichten, zoo spoedig en netjes mogelijk deze plichten te vervullen.

Om zeven uur moet alles afgeloopen zijn en vindt ge onze weezen rondom de tafels gezeten, om te ontbijten. Dit ontbijt bestaat ; uit brood met thee, suikerriet-stroop of Egyptische kaas. Daarna ga ik, of bij afwezigheid onze jongste onderwijzer, voor in de morgen-godsdienstoefening. Na afloop daarvan worden verdere huishoudelijke plichten verricht en de lessen nog eens nagezien, totdat om 8 uur de schoolbel luidt.

De schooluren zijn van 8—11 uur en van 2—4 uur. Onze hoofdonderwijzer, Megelli effendi, woont met zijn gezin buiten het weeshuis; de tweede is Stuart, een onzer weezen die vijf jaar geleden gedoopt werd, en in het weeshuis Woont. Hij is een leerling der American-mission college te Assiout en heeft nog drie jaar voor de borst, alvorens zijn studie aldaar is ten einde gebracht. Hij is een knappe jongen en wij houden hem nog minstens een jaar bij ons. Ter opheldering deel ik U mede, dat in navolging der Amerikaansche gewoonte, het veel voorkomt, dat een leerling zijn studie onderbreekt, om voor een of meer jaren als onderwijzer aan de eene of andere zendingsschool werkzaam te zijn en gedurende dien tijd geld genoeg te verdienen, om straks de studie voort te zetten. Dan hebben we nog een aspirant-onderwijzer in een onzer weesjongens, die in de laagste klasse onderwijs geeft.

Om 12 uur is het middagmaal gereed en roept de etensbel, om dadelijk op zijn

post te zijn. Dit maal bestaat, evenals de avonddisch, uit brood met een of andere gekookte spijs van linzen, boonen, rijst of groente. Zaterdag middag wordt de pot voor Zondag klaar gemaakt. Dan, n.1. Zondags, eten onze jongens vleesch (sinds den oorlog krijgen ze dit maar eens per week) en hebben zoodoende een rijker maal dan andere dagen. Na het middagmaal hebben ze een speeluur, totdat de school weer astngaat, na afloop waarvan ze andermaal gelegenheid hebben tot spelen of andere vrijwillige bezigheden. Dan gaat weer de bel voor den avondmaaltijd, hetgeen in de wintermaanden vroeger geschiedt dan iu den zomer. De dag wordt gesloten met een godsdienstoefening, die bestaat in het lezen van een gedeelte der H. Schrift, het zingen van een psalm en dankgebed Het is me steeds een waar genot deze godsdienstoefening te leiden en daarin een geschikte gelegenheid te hebben, de levensbelangen onzer weezen te behartigen, door hen de gevaren der jeugd onder het oog te brengen en hen te vermanen, te raden of op te wekken tot de vreeze des Heeren. Elke gelegenheid, als o. a. ook de catechisatie en gesprekken onder vier oogen, grijp ik gaarne tot dat doel aan.

. In den zomer gaan ze na afloop van het avondeten nog een poosje nèar buiten tot ontspanning; maar in den winter worden zoo spoedig mogelijk de tafels opgeruimd en de eetkamer tot een studeervertrek gemaakt. Onder toezicht van den inwonenden onderwijzer bereiden ze zich nu voor tot hunne lessen voor den volgenden dag.

Zaterdag is er geen school, maar niettemin hebben onze jongens dan genoeg werk aan de hand. Het is schoonmaakdag voor lichaam en huis beiden. Na het avondeten gaan de kleine jongens naar bed en begint de voorbereiding voor den Zondag. Dan hebben we eene bijbelbespreking, waaraan allen mogen deelnemen en in verband daarmee een bidstond.

Zooals U misschien wel weet, houden we hier den Oosterschen Zondag, die duurt van Zaterdag-avond tot Zondag-avond. Zaterdag-avond wordt alle werk gestaakt, maar Zondag-avond is de Sabbat voorbij en komen de jongens weer samen om hunne lessen voor den volgenden dag te leeren. Dit komt U misschien vreemd voor. Zoo was het mij ook, toen ik hier pas kwam,