4S2

Kuyper's on Dudok do Wit's figuren worden, die men slechts bij overlevering kent, en is belaas! voor velen de kaart des lands slechts een spinneweb van spoor- en fietslijnen, met afstandcijfers en eenige hotels, meer niet. .

Wanneer zal de sport aanvangen haar eenzijdige richting te verlaten, door de lichamelijke krachtsoefeningen meer te verbinden aan geestelijke genietingen? Wanneer zal de wielrijder zijn „kilometers per uur" vergeten om er de „som van hooger genietingen" voor in de plaats te stellen? , .

Wezenlijk, dit is een vraag, die aan de orde gesteld dient te worden in onzen tijd. Van de snelle vervoermiddelen der negentiende eeuw moet partij getrokken worden m geestelijk en intellectueel opzicht. Wie kan daartoe den stoot geven? Wie kan hierin de wedijver doen ontgloeien, door aldus oog en gevoel m actie te brengen bij het beoefenen van verplaatsmgs-sport zoowel als bij het reizen voor zaken? Op wielrijdersclubs dient die zaak aan cle orde gesteld te worden; de onderwijzers en leeraren in de aardrijkskunde kunnen haar bevorderen, door het wekken van levende belangstelling in hetgeen er valt waar te nemen om ons henen, door het „aardrijkskunde leeren" meer te maken tot een zien, verstaan en gevoelen.

Deze beschouwing moest ons van het hart —, wij hopen, dat de jongeren van ons geslacht er eindelijk iets voor zullen gevoelen, en dat de kijkjes, welke wij van tijd tot tijd door deze bladen in Nederland en in den Vreemde geven, er toe mogen bijdragen dat gevoel wakker te maken.

Een dier streken, welke op eenigen afstand van den spoorweg gelegen weinig meer van aanschouwing gekend wordt door hen, die niet in de buurt wonen of er bepaald moeten zijn, vormt de we o- van Voorburg over Voorschoten naar Leiden.

Uit den trein van Leiden op den Haag ziet men over de schoonste graslanden wel van verre de dichte bosschen m afwisseling met de weiden, terwijl de kerktorentjes met hun slanke spitsen uit de groene loovergewelven ten hemel wijzen, maar slechts weinigen denken er aan dit schoone landschap, door en door Hollandsch in karakter en uitdrukking, werkelijk te bezoeken Toch, wie het eens heeft bezocht zal de overtuiging bekomen, dat Holland in zijn natuur veel schoons bezit, met door het grootsche maar door het liefelijke uitmuntend, door het spel der frissche kleuren dooreeugemengeld met bevalligheid

enWijatwillen thans een enkel gedeelte van dien weg bezoeken, nl het vriendelijke Voorschoten, van waar wij ons zullen wenden naar de bekende goud- en zilverfabriek der firma, van Kempen.