UITTREKSEL UIT VERDERE TOELICHTINGEN.

Bergplaats voor gasoline.

Nu de onderzeetorpedoboot in de sterkte der zeemacht is opgenomen, treedt de noodzakelijkheid op den voorgrond, de vereischte maatregelen te treffen tot veilige berging van de voor gebruik dier boot vereischte gasoline. Op 's Rijks werf zal eene gemetselde kelder met ijzeren deuren worden aangebracht, waarvan de kosten op ƒ 1600 worden geraamd.

' Centrale verwarming in het provoosthuis.

Slechts door zeer zwaar stoken mocht het in koude wintermaanden gelukken de temperatuur in de cellen der veroordeelden en der provoost-arrestanten op zoodanige hoogte te brengen, als noodig was, om deze niet de nadeelige gevolgen van te lage temperatuur te doen ondervinden.

Door centrale verwarming van het provoosthuis, geraamd op een bedrag van ƒ3350, zal hierin worden tegemoetgekomen.

Art. 26. Torpedomagazijn. De bergruimte voor de te Hellevoetsluis op te leggen torpedo's is onvoldoende. Door aanbouw van een klein magazijn, waarvan de kosten begroot zijn op ƒ4500, is daarin te voorzien.

Schietkatoenmagazijn. Voor 124 ladingkamers voor torpedo's h 0,45 M., te Hellevoetsluis op te leggen, is het noodig het bestaande gebouwtje tot de dubbele lengte uit te breiden, waartoe een bedrag van ƒ2200 gevorderd wordt.

Art. 27. Onder de aangevraagde som is begrepen ƒ6000 voor herstellingen, enz. van het buizennet der waterleiding op de terreinen van het marine-etablissement te Willemsoord, zoomede ƒ8500 voor belangrijke herstellingen aan de zweminrichting.

Art 28. Onder het geraamde bedrag is opgenomen eene som van ƒ 2700 wegens de verstrekking van electrischen stroom aan de scheepsbeschieterswerkplaats te Amsterdam.

Het bestaande kabelnet op 's Rijks werf behoeft vernieuwing, waartoe een bedrag van ƒ 10 000 in de raming is opgenomen.

Voor de scheepsbeschieterswerkplaats zou een nieuw stoomwerktuig met ketels noodig zijn. Bij vergelijking van installatieen bedrijfskosten bij toepassing van electrische of andere beweegkracht moest de voorkeur aan eerstgenoemde worden toegekend. Uit dien hoofde wordt, dan ook eene electrische installatie van de scheepsbeschieterswerkplaats voorgesteld.

Art. 31. Het ligt in de bedoeling, aan H. M. de Koningin het voorstel te doen, om de formatie van het korps apothekers der zeemacht in dier voege te wijzigen, dat, wanneer de belangen van den dienst zulks medebrengen, er twee apothekers 1ste klasse zullen kunnen zijn.

In verband met het bovenstaande ligt het in het voornemen, den apotheker 1ste klasse in de maritieme directie te Amsterdam, tot dusverre in het genot van de inkomsten van apotheker 2de klasse, in 1908 de aan zijn rang verbonden inkomsten toe te kennen.