[250]

eu zelf millionair te w orden , zijn verstand heeft afgetobt. Het is te bejammeren, dat er zoo veel tijd en geld aan dit idéefixe reeds is verknoeid, en nog jaarlijks wordt weggeworpen. Een smid te Lemsal, in Liefland, Vond voor veertig jaren een maalmolen uit, die door een paar emmers water , niet alleen in beweging werd gebragt, raaar ook in eeuwigdurende beweging moest gehouden worden. De scherpzinnige uitvinder had namelijk de koene gedachte, het waterrad tevens in verband met een paar pompen te brengen. Het waterrad moest nu niet alleen den molen drijven, maar het moest ook al het verbruikte water gedurig zelf weder op zijne eigen tanden pompen , opdat op deze wijze de beweging nooit kon ophouden. Ofschoon menschen , die der zake kundig waren , den man aan het verstand zochten te brengen, dat dit hem nimmer zou gelukken , voor dat het hem tevens gelukte zich bij zijn eigen hoofdhaar, even als de baron Müï'cirHAusEir, looser gedachtenisse , uit een moeras te trekken, was dit idee echter zoo vast bij hem ingeworteld, dat hij zelfs een boek over zijnen »droogen maalmolen" schreef, waarin hij uitvoerig bewees, dat zijn molen met een paar emmers stilstaand water , tot aan het einde der wereld zou loopen , en dat er niets bij te verrigten was , dan denzelven van tijd tot tijd intesmeren , en er alle twee jaren een paar emmers bij te gieten, om het verdampte water aan te vullen.—Zulke en dergelijke mechaniesche misgeboorten , komen bijna nog dagelijks ter wereld. Ondertusschen is het te betreuren, dat menschen , die het aan vernuft niet ontbreekt , dikwijls hun geheele leven zich met speculatieve overdenkingen kwellen, en ten laatsten toch niets tot stand brengen , dan een scherpzinnige kortswijl. Er zijn reeds schrijf-machienes uitgevonden , die , even als een kla-