DE VRIJDAGAVOND

J. Gans, Directeur van ,,de Joodsche Invalide".

familie wordt vergoed! Bij deze cijfers is waarlijk elk commentaar overbodig. Hoe wordt nu de opname geregeld ? De aanvrage moet van den invalide zelf uitgaan en het formulier, zoo mogelijk, door dezen geteekend worden, waarna de aanvrage naar den Armenraad wordt doorgezonden, na wiens advies de huisdocter van den patiënt rapporteert. Vervolgens komt zij voor Dr. F rem sela, die deze aangelegenheden reeds gedurende 13 jaar geheel belangloos behandelt — die de vraag te beantwoorden heeft of opname is wenschelijk, noodig of hoog noodig. Dan gaat Directeur Gans, meest vergezeld door de Directrice Zr. E. Mok, het geval persoonlijk onderzoeken en brengt advies uit aan het dagelijksch bestuur, waarna door het Bestuur de eindbeslissing wordt genomen. En steeds geschiedt dit zonder strijd, met volkomen vertrouwen op de adviseurs. Van de 400 gevallen die behandeld zijn, is de beslissing steeds met algemcene stemmen aangenomen. Stelregel is dat de meest noodzakelijke opnamen vóór gaan. Dat daardoor vaak anderen moeten worden teleurgesteld is nu eenmaal onvermijdelijk.

Directeur Gans vertelt. De Heer Gans zou ons inlichtingen geven over eenige interne aangelegenheden, het gesticht betreffende en ook hij begon met in de eerste plaats anderen te prijzen. En waarlijk roerend was het, van hem, den leider, de staaltjes te vernemen van toewijding en liefde waarmede allen, die hun krachten aan deze instelling geven, hun taak vervullen. Van de onafgebroken zorg en onbaatzuchtigheid waarmede de

bestuurders opgaan in het lijden der patiënten, hoe hun echtgenooten hen troostend bezoeken en vaak uren hand in hand met de ongelukkigen voor hun bedden zitten, gevend een bloem hier, een versnapering daar, maar een liefdevol hart aan allen. Roerend was het te hooren hoe alle verpleegden zich voelden als kinderen, zich vol vertrouwen en met groote verecring schikken in de zorgzame leiding van de Directrice Zuster Mok, die zij deelgenoote maakten van al hun kleine of groote zorgen, van hun reëele en imaginaire kwalen. Hoe deze als een goede engel langs de bedden gaat en voor ieder oen vriendelijk, een troostend of een bemoedigend woord te schenken heeft. En treffend was den lof dien hij geheel het overige personeel toezwaaide voor hun opofferende zorgzaamheid, die geen werkuren of rusttijden kent, die allen in dit huis vormden tot één lichaam, dat slechts één doel voor oogen heeft: te verzachten het lijden van die arme sjlemielen daarboven en te brengen een enkel zonnestraaltje in hun donker levenseinde. ,,Zc hebben het goed, onze menschen" zeide Gans, ,,het eenige wat men ons misschien zou kunnen verwijten is dat wij voor hen

„WAAf^VOOR^ /'; MENSCHEL GE^QO*<-"r

De keuken in het oude huis.

(Teekening van Jo Spier)

Het oude huis van „de Joodsche Invalide".

wat te royaal, te weinig gesticht-achtig zijn, maar ach, het doet zoo'n pijn te weigeren...

Dankbaar was hij ook aan de HH. Medici Prof. Snapper, Dr. de Levie, Dr. Roozendaal en Dr. Foyer voor hun geheel belanglooze assistentie, dankbaar vooral aan den Heer Bernard van Dam, die zoowel zijn persoon als zijn, voor de moderne massage benoodigde instrumenten, geheel gratis en zonder eenig voorbehoud voor de inrichting beschikbaar stelt. Waar zooveel hartelijke en edele vriendschap wordt ondervonden kunnen niet deren de enkele, vijanden, die ons ten slotte niets kunnen verwijten dan dat wij schnorren, bedelen op alle mogelijke wijzen. Kunnen wij anders ? Kunnen wij, aan wie de zorg voor honderd, straks voor honderdvijftig ongelukkigen is toevertrouwd met ledige handen blijven staan en hen weder terug stooten in de hel, waaruit zij tot ons gekomen zijn? Zoo sprak de directeur, maar wat hij verzwegen heeft, zijn eigen aandeel in dit

: ,..,u..~—^-j

Strijkt electrisch met j

COLUMBUS I

Het Hollandsche strijkijzer :

2 jaar garantie.

Prijs f8.50

Vraagt Uwen Installateur

I. SCHLEPER 6. ZONEN

Fabr. en Expl. v. Nederl. Octrooien Sarphatipark 23 = Amsterdam.