UIT DEN TIJD VAN CERVANTES.

schoone loopbaan was hetgeen ons in deze weinige bladzijden zal bezighouden, namelijk zijn bijzonder merkwaardig streven naar het tot stand brengen van een financieel stelsel, welks verwezenlijking destijds door den wereldtoestand werd onmogelijk gemaakt.

ïn een ambtelijk, maar zeldzaam geworden boek, getiteld „Las Ordinanzas de Sevilla, in 1572 te Salamanca gedrukt, vinden we een zeer curieus voorbeeld van de grootmoederlijke beginselen, waarop de Europeesche (en meer bepaald de Spaansche) samenleving destijds berustte. Een bijzonder uitvoerig onderdeel van deze verzameling van „keuren" betreft den handel in levensmidddelen. Buitensporige weelde op dat punt wordt daarin verboden; de hoeveelheid voedsel, die een venter mocht verkoopen, of een klant koopen, wordt aangegeven; de hoeveelheid, die op een bruiloft mocht verbruikt worden, wordt bepaald; hoeveel keeren men bij gewoon middageten gerechten mocht doen opdragen (naarmate van ieders rang en stand); enz. enz. Van anderen aard, maar niet veel minder aan kleingeestigheden onderhevig, waren in het toenmalige Spanje de verbodsbepalingen tegen smokkelhandel, gepaard met zorg voor de handhaving der accijnsen, waaraan, zoowel van stads- als van rijkswege, de levensmiddelen waren onderworpen.

Wat Sevilla betreft, daar was de toevoer van levensmiddelen onderworpen aan het dagelijksch toezicht van het stedelijk bestuur, dat het maximum bepaalde van de zijns inziens vereischte hoeveelheid. Die hoeveelheid werd (zoolang het mogelijk was) van wege de vroede vaderen ontboden en, na ontvangst, onder gepatenteerde venters verdeeld, die het, onder tal van verbodsbepalingen, aan de burgerij moesten verkoopen. De venters mochten die eetwaren niet op andere wijze opdoen, en evenmin in hun huizen verkoopen, — neen: alleen op de aangewezen publieke plaatsen, en daar nog slechts dan, als het voedsel op de weegschaal nauwkeurig was gewogen. Waar verschillende soorten van vleeschwaren te koop waren, mocht een kooper volstrekt niet worden afgescheept met iets, waar hij niet naar gevraagd had. Om de nauwkeurige naleving van deze