DE VOORUITGANG VAN DEN PRANSCHEN LANDBOUW.

lijk, dat door de phylloxera de wijnbouw eene vermindering aanwijst van plm. 400000 hectaren, terwijl tegen de vermindering van 270000 hectaren voor den graanbouw, eene vermeerdering van plm. 350000 hectaren voor beetwortels en andere wortel- en knolgewassen overstaat. Vermits nu wijnbouw voor een goed deel gedreven wordt op gronden, die voor andere gewassen de moeite en kosten niet waard zijn, zoo blijkt de invloed van Amerika op den Franschen landbouw betrekkelijk gering geweest te zijn,

De geschiedenis van den F'ranschen wijnbouw in de 2e helft der 19e eeuw is overigens wel een bewijs, dat de vooruitgang van den Franschen landbouw geenszins het gevolg is van exceptioneel voorspoedige omstandigheden.

Frankrijk is het wijnvoortbrengend land der wereld bij uitnemendheid. Niettegenstaande den achteruitgang sedert 1865, toen de phylloxera zich voor het eerst vertoonde, werd blijkens eene statistische opgave van het Italiaansche ministerie van landbouw nog in 1900 van de 163 millioen hectoliters wijn die de geheele aarde opleverde, 67 millioen door Frankrijk alleen bijgedragen. Toch was van 1869 tot 1900 het grondoppervlak voor wijnbouw in gebruik, van 2,6 millioen hectaren tot 1,7 millioen hectaren gedaald .

Zooals men weet, is het onmogelijk gebleken de phylloxera door chemische middelen of inundatie te weren en is geheele wegruiming en vervanging door Amerikaansche planten het eenig bruikbare middel. Dit zeer kostbare middel is dan ook met zooveel energie toegepast, dat thans ruim 11 millioen hectaren of twee derden van het geheel met Amerikaanschen wingerd beplant zijn.

Een andere ramp voor den Franschen landbouw was cle oorlog van 1870-71. Niet alleen kostte de oorlog met de Commune 600000 menschenlevens, waarvan vermoedelijk \ van het platteland, maar het bebouwde land en vooral de veestapel leden er groote schade door. In 1873, toen de rampen reeds ten deele gelenigd waren, wees eene vergelijking met 1866 nog eene vermindering van de paarden met 570000 of ruim 17 pCt. en van het andere vee met een millioen of bijna 8 pCt. aan. Sedert is echter het aantal