DE JAPANIZEERING VAN CHINA.

dynastie en daarmede over geheel China te vestigen.//Japan's overwicht in een ongeschonden China" is de thans in Tokio geldende formule. Wat Engeland betreft, zullen de onvermijdelijke gevolgen van de engelsche politiek het weldra er toe brengen, naast Japan slechts een secundaire rol te spelen en den voorrang te zien overgaan van het blanke op het gele ras. Als de latere berichten juist zijn, dan is er plotseling een eind gekomen aan de subsidies en aanmoedigingen jegens Soen-Yat-Sen; de japansche agenten in Peking zijn de beschermers der chineesche dynastie geworden. Hieraan knoopt René Pinon de volgende, voor de fransche politiek zeer belangrijke overwegingen vast: //Zulk een frontverandering beteekent voor ons, meesters van Indochina, een nieuw probleem voor onze politieke tactiek. Wij hadden tot nu toe de revolutionnairen in Kwang-Si en KwangTong als agenten van den britschen invloed beschouwd en waren bevreesd voor hun succes. Wanneer thans daarentegen Japan, Engeland met zich medesleepend, aan de Mandsjoedynastie zijne bescherming verkoopt (,om allen tegenstand te overwinnen, en, in de hoop misschien dat het die dynastie zal kunnen vervangen, zijn invloed uitoefent onder den dekmantel der keizerin, dan zijn de gegevens van het probleem geheel veranderd. Tegenover een gejapanizeerd China kunnen wij blijmoedig in de zuidelijke provincies een onafhankelijk en echt chineesch China zien ontstaan, waarin wij de handen vrij zullen hebben voor den invloed, waartoe ons indo-chineesch rijk ons het recht verschaft en de middelen, om dat recht uit te oefenen. De overwinningen van Japan hebben de verhoudingen der europeesche machten in het verre Oosten geheel veranderd, en de volken van het europeesche vasteland zullen zich misschien verplicht zien, de toekomst van //het rijk van het midden" uit een ander oogpunt te gaan beschouwen. De nieuwe houding der Japanners is in elk geval een bewijs, dat China en zijne dynastie, zelfs reeds nü, zoozeer van het Japanisme doortrokken zijn, dat de regeering van den Mikado het oogenblik gekomen acht, om de vruchten te plukken van hare langzaam doordringende en gestadig voortgaande politiek. De zekerheid van deze tegenstelling, niettegenstaande de