DE JAPANIZEERING VAN CHINA.

heeft Tsjang-Tsje-Tong de uitzending van 34 jongelieden naar Japan verordend; zij hopen professor te worden aan landhuishoudkundige scholen.

Europeesche of japansche colleges, chineesche scholen van allerlei soort, — uit al die nieuwe inrichtingen zal een nieuw China ontstaan. Dit nieuwe China zal een japansch China zijn. Onder japanschen invloed zijn al deze hervormingen ondernomen en doorgezet. Het bericht van den president van de afdeeling onderwijs over de reorganisatie van het onderwijs in het chineesche rijk, volgens hetwelk de scholen ingericht en de nieuwe programma's vastgesteld zijn geworden, is onder rechtstreekschen invloed van de Japanners geredigeerd. Er wordt in aangeraden, alle leeraren uit de Japanners te kiezen, behalve de taalleeraren, zoodat in de nieuw-gevormde normaalschool alle vreemde professoren onderdanen van den mikado zijn. De scholieren zeiven hebben een half-chineesche, half-japansche kleederdracht gekregen. Het is wel niet noodig, te wijzen op den geweldigen invloed, dien de Japanners aldus ook op het gebied van het onderwijs uitoefenen. De drang naar hervormingen heeft ook de vrouwen aangegrepen. Er zijn reeds vrouwen naar Japan uitgezonden. Bijzonder veel toeloop heeft de school, die de gade van den ijverigen onderkoning Juan-Chi-Kai te Tientsin heeft geopend: de keizerin zelve heeft in Nov. 1904 verordend, in Peking een groote school te stichten voor het onderwijs aan meisjes volgens europeesche inrichting. Natuurlijk zijn de leeraren aan al deze scholen Japanners. De Jezuïeten hebben in Zi-Ka-Wei een school voor jonge meisjes der hoogere standen geopend. Zoo wordt de oude chineesche maatschappij ook bedreigd door een beweging tot emancipatie van de vrouw. Amerikaansche zeden, door de zendingsgenootschappen ingevoerd, winnen meer en meer veld en bereiden de moreele verhelfing van de vrouw voor. Het „Genootschap voor de natuurlijke voeten" van mevrouw Archibald Little heeft in Nov. 1902 van de keizerinnen edict verkregen, waarin afgeraden wordt, de voeten van kleine meisjes volgens de oude barbaarsche gewoonte te misvormen. Verscheidene onderkoningen hebben er voor gezorgd, dat de goede raad van