EEN RUSSISCHE BOERENVERGADER ING.

De revolutionairen van hunnen kant weten zeer goed, dat zij de boeren als bondgenooten noodig hebben.

Na het congres te Moscow op 19 en 21 Juli j.1. keerden de leden naar hunne districten terug om de boeren te raadplegen.

Belangwekkender dan het bijwonen van zulk een overleg achtte ik echter de bestudeering der boeren, als zij hunne belangen op hun eigen bijeenkomsten behandelen. Daarom besloot ik eene vergadering te gaan bijwonen van de plaatselijke afgevaardigden van het kanton Pryamukhino, die, naar ik vernomen had, door de regeering waren bijeengeroepen om hun kanton-voorzitter voor het volgende drietal jaren te kiezen.

Alvorens mijn wedervaren aldaar mede te deelen, wensch ik een en ander te zeggen over den algemeenen toestand.

Zooals bekend is, bezitten de boeren den grond van het dorp als gemeenschappelijk bezit. Wanneer twee derden van de boeren van een dorp zulks wenschen, kan de grond elke 12 jaar op nieuw verdeeld worden. Deze en andere plaatselijke quaesties, waaronder ook de verdeeling der belasting, worden geregeld in bijeenkomsten van de hoofden der gezinnen, waarin de oudsten een zekeren voorrang hebben. Beslissingen met eene meerderheid van twee derden genomen, hebben wettige kracht voor het dorp. Het dorp kiest zijn eigen dorpsvoorzitter, die verantwoordelijk is voor het bijeenroepen der vergaderingen, welke in sommige tijden, met name in den hooitijd, zelfs wekelijks gehouden worden.

Een zeker aantal dorpen is vereenigd tot een kanton, waarvan de voorzitter weder door afgevaardigden van de verschillende dorpen gekozen wordt. De secretaris van het kanton wordt door de regeering benoemd; daarentegen worden de rechters, die allen boeren zijn, door de afgevaardigden gekozen.

Dit stelsel van zelfregeering betreft alleen de boeren. Geen man van anderen stand mag aan de boerenvergaderingen deelnemen, terwijl de bijgehouden registers beslissen, wie boer is en wie niet. Gedurende het reactionaire bestuur van Alexander III heeft de regeering de leiding van deze plaatselijke besturen aan zich getrokken.