ROMAN-STOF IN HET OUDE EGÏPTE TE VINDEN.

bleek ook daaruit, dat hij den armen een onaantastbaar recht toekende op de hutten, waarin ze zich eenmaal hadden gevestigd.

Het behoeft niemand te verwonderen, dat deze menschenvriend (en zijn geslacht met hem) het slachtoffer werd van zijn leidend levensbeginsel. Een geduchte samenzweringwerd door ambtenaars, grooten en rijken op touw gezet; en een veldheer, Ramses genaamd, met den Pharao zeer bevriend, stelde zich aan hun hoofd. Op zekeren dag werd het koninklijk paleis overrompeld, en werden niet alleen de bewakers, maar ook de oude koning Horemhebi, zijn gemalin en zijn zoon wreedelijk vermoord. Wat de grijze koningin betreft, die was de dochter van den vorigen Pharao, had veel tot de menschlievende richting van haar gemaal bijgedragen, en zelfs herhaaldelijk inlichtingen ingewonnen betreffende ambtenaarsmisbruiken. Wat den zoon betreft, die was in den laatsten tijd mederegent geweest, onder den naam van Amenophis1 den Vijfden, en had bij beslissende maatregelen niet zelden geheel in den geest zijner ouders gehandeld.

De jammerlijke dood van dezen jongen heerscher wordt door een treffende bijzonderheid gekenmerkt. Een danseres, die hem beminde, wist zijn bloedig lijk in handen te krijgen, en liet hem in alle stilte begraven. Tijdens mijn jongste zending in Egypte heb ik het voorrecht gehad, om, ter plaatse van het oude Thebe, voor ons Louvre-museum het doek, dat de mummie van dien vorst omhulde, aan te koopen. Op de bekoorlijke versieringen van dit merkwaardige omhulsel prijkt o.a. de schoone bajadère, terwijl ze den jongen Pharao haar liefde betuigt.

Toen de bewuste bloedige ommekeer tot het verleden behoorde, heeft men deze mummie naast die zijner vaderen begraven in een kolossaal, in hoofdzaak tot ons gekomen grafmonument. Trouwens, men kon welstaanshalve niet minder doen voor den broeder der koningin. Hij had namelijk

1) Of deze Grieksche schrijfwijze -van den naam de ware is, kan ik niet beoordeelen. Volgens een onlangs in de Korte Mededeelingen van dit tijdschrift geplaatst artikel van een anderen Franschman, is de ware naam Amenhotpou. Vert.