PASCAL.

G9

Ledig" in handen. Daar hij vond dat het vraagstuk verkeerd was opgelost, en hij meende er een beter antwoord op te kunnen geven, kon Pascal de begeerte niet wederstaan om zijne proefnemingen te verifiëeren, hetgeen leidde tot zijne belangrijke ontdekking aangaande de zwaarte van de lucht. Deze ontdekking vestigde weer de aandacht der geheele geleerde wereld op hem. Hij ontving tal van brieven, vele geleerden kwamen hem opzoeken en gelukwenschen en de strijd tegen de verlokkingen van aardschen roem werd nog zwaarder.

Om zich in dien strijd te harden, droeg Pascal een met spijkers bezetten gordel, en telkens, wanneer hij onder het lezen of hooren van loftuitingen eerzucht of hoogmoed bij zich voelde opkomen, trok hij den gordel nauwer aan, de spijkers verwondden zijn lichaam en herinnerden hem de reeks van gedachten en gevoelens, die hem de verleiding van wereldschen roem hadden doen ontvlieden.

In 1651 overkwam Pascal een ongeluk, dat geen ernstige gevolgen had, maar dat diepen indruk op hem maakte en grooten invloed had op zijn geestelijk leven. Op de Neuillybrug viel hij uit een rijtuig, zoodat hij een oogenblik in groot gevaar verkeerde, en omstreeks dienzelfden tijd verloor hij zijn vader. Deze dubbele herinnering aan den dood deed hem meer dan ooit stilstaan bij het vraagstuk van leven en dood.

Meer en meer ging Pascal op in godsdienstige overdenkingen, zoo zelfs, dat hij zich in 1655 geheel van de wereld afscheidde. Hij trok zich terug in het klooster der Jansenisten van Port-Royal, waar hij bijna als een monnik leefde en den grondslag legde tot het groote werk, waarin hij wilde aantoonen ten eerste de noodzakelijkheid van den godsdienst voor het redelijk leven van den mensch, en ten tweede de waarheid van den godsdienst dien hij zelf beleed.

Maar zelfs hier bleef de verleiding van wereldschen roem Pascal vervolgen. Het klooster der Jansenisten, waarin hij woonde, wekte den naijver op van de machtige Jezuïetenorde; de jongens- en meisjesscholen, die met het klooster verbonden waren, moesten door het intrigeeren der Jezuieten gesloten worden, en het klooster zelf werd met hetzelfde