VAN DE GENEESKUNDE.

male ijdel en denkbeeldig waren, en dat wel om twee redenen. De eerste is, dat de meest voorkomende dragers van den cholera-bacil de gewone vliegen zijn, die, na in aanraking te zijn geweest met de uitwerpselen der zieken, waarbij haar pooten worden bedekt met stoffen, rijk aan bacillen, de best bewaakte grenzen met de passagierstreinen kunnen overschrijden, zonder haar verboden bagage te deklareeren. Vervolgens heeft men ook moeten erkennen, dat de cholerabacil de ingewanden kon bewonen van menschen, die nog niet ziek waren of het pas kort te voren waren geworden, en dit feit, dat onze theorie van het gevaar der minder hevige vormen der ziekten bevestigde, toonde ook al weer, hoe ijdel de hoop was om de personen die bacillendragers zijn, tegen te houden. Bij gevolg heeft men zijne krachten op eene andere wijze moeten aanwenden en is thans de oorlog officieel verklaard aan de vlieg, ,/dat nietig insekt, dat uitwerpsel der aarde."

De middelen om haar als larve of in haar volwassen stadium te vernietigen zijn gelukkig talrijk, en zonder dat men ver behoeft te zoeken, vindt men een menigte voorwerpen in den handel, met kleefstof bestreken, met behulp waarvan men ruimten waar het wemelt van dit gevleugeld insekt, spoedig kan zuiveren.

Eveneens is aan de muskieten, die zoo lastige en gevaarlijke insekten, een oorlog op leven en dood verklaard.

Zij zijn gevaarlijk, omdat het ruimschoots bewezen is dat de muskieten de overbrengers zijn van ten minste twee infectieziekten, de moeraskoorts en de gele koorts.

Maar terwijl de vliegen mechanisch werken door haar pooten of door haar zuigsprieten, die bedekt zijn met mikroben-dragende stoffen, werken de muskieten geheel medisch of liever chirurgisch. Zij hebben de mikroben, die zij overbrengen, inderdaad geput uit bet bloed van de slachtoffers die zij staken, en door daarna weer nieuwe slachtoffers te prikken, enten zij deze laatsten in met hun besmette angels, even als een geneesheer het doet door met de punt van zijn lancet de vaccine onder de huid te brengen.

Het vaderland van de mikroben der moeraskoorts en der