EENE PROCLAMATIE IN HOENAN.

Welk ook dit doel zijn moge, het stichten van scholen, het oprichten van fabrieken, het ontginnen van mijnen, het aanleggen van spoorwegen, het voeren van oorlog met andere volken of welke taak dan ook, vereenigt u om het te bereiken, wordt één lichaam en ééne ziel, en blijve geen der saamverbondenen in gebreke om te doen wat hij op zich genomen heeft.

Om nationale aaneensluiting mogelijk te maken, moet gij hart voor uw landgenooten leeren hebben.

Eiken Chinees moet gij als uw broeder leeren beschouwen. En als uw broeder in nood is, moet gij hem de helpende hand reiken. Wanneer gij dan zelf te eeniger tijd in moeilijkheden mocht komen, zullen ook u anderen te hulp schieten.

6. Het aanleggen van spoorwegen en het ontginnen van mijnen. Spoorwegen en mijnen zijn de grondslagen van den rijkdom en de macht van een land. Spoorwegen zou men met aderen, mijnen met schatkamers kunnen vergelijken.

In aderen moet het bloed stroomen, zal het lichaam gezond blijven en schatkamers hebben geen nut, als men de schatten er uit niet gebruikt.

In China moeten vele sporen aangelegd, vele mijnen ontgonnen worden. De vreemdelingen, ziende dat wij een en ander nalieten, wenschten niets liever dan ons het werk uit de handen te nemen. Nu reeds hebben zij in ons land spoorwegen aangelegd en mijnen ontgonnen, veel meer dan wij zelve

Waarde lezers! Gij, die dit aanziet, begrijpt gij dan niet, dat op deze wijze de schatten uit de schatkamers niet op de voor ons meest nuttige wijze gebruikt worden, en het bloed in de aderen niet zoo stroomt, als voor ons staatslichaam wel het gezondste zijn zou.

Langs dezen weg worden wij niet rijk en niet sterk.

De rijkdom en de macht van een volk hangen af van de mijnen en spoorwegen, die het zelf exploiteert.

1) Door vreemde staten en buitenlandsche maatschappijen zijn aangelegd of onderhouden ruim 7700 kilometer spoorweg, door de Ghiüeezen slechts 900. Vert.