EEN HONDERD-DUIMS TELESCOOP.

schelijke geest zich ooit gesteld heeft, de kennis van het heelal.

Later is uit het Octobernummer van het Astrophysical Journal gebleken, dat de heer John Hooker van Los Angelos, die ook bij vroeger gelegenheden de sterrenkunde financieel gesteund heeft, aan het Carnegie-instituut te Washington een som van vijf en veertig duizend dollars heeft aangeboden om een glas van 100 duim middellijn, 13 duim dik en van 50 voet brandpuntswijdte aan te koopen en alle kosten te bestrijden, die aan de vervaardiging van zulk een spiegel verbonden zijn. Tot deze laatste behooren: de oprichting van een gebouw, waar de spiegel geslepen en beproefd kan worden ; de vervaardiging van een groote slijpmachine met kraan om den spiegel, die 4| ton weegt, op te hijschen; het slijpen van een plaat glas van 54 duim middellijn tot een vlakken spiegel, die voor de beproeving noodzakelijk is en nog andere kleinere uitgaven.

Oe groote spiegel is bestemd voor het Zonne-Observatorium van de Carnegie-stichting op Mount Wilson in Californië, waarvan Professor Hale directeur is. Dit observatorium bezit reeds een 60-duims spiegel, die op het oogenblik nog beproefd wordt; wat den nieuwen 100duims reflector betreft vernemen wij, dat de St. Gobain maatschappij de meening heeft uitgesproken dat zulk een schijf, ter dikte van 13 duim, inderdaad gemaakt kan worden en dat de maatschappij zich in staat acht aan alle eischen, die haar gesteld worden, te voldoen.

Het slijpen zal worden opgedragen aan Professor G. W. Ritchey, en deze ziet er geen bezwaar in zulk een spiegel tot een hoogen graad van volmaaktheid te brengen. De zestig-duims spiegel, de grootste, die tot nog toe gemaakt is, is nu bijna gereed om gemonteerd te worden.

Op het oogenblik zijn er nog geen gelden beschikbaar voor het monteeren en onder dak brengen van den 100-duims reflector, maar daar de vervaardiging van den spiegel ongeveer vier jaar duren zal, is daar nog geen haast bij. De ondervinding, die men bij het monteeren van den 60-duims spiegel zal opdoen, zal zeker van groote waarde zijn, als de tijd daar is voor het monteeren van den 100duims spiegel, en dan zullen ongetwijfeld de fondsen daarvoor ook wel gevonden worden.

De Vereenigde Staten zijn reeds in het bezit van de twee grootste refractors en reflectors ter wereld; dit nieuwe, groote instrument zal een nieuw middel zijn om onze kennis van den sterrenhemel, die in de laatste tien jaar reeds zoo veel vermeerderd is, nog meer uit te breiden. v. O.