STAATSZORG VOOR KINDEREN IN HONGARIJE.

geboren, dan wordt zoodra mogelijk een onderzoek ingesteld, of de moeder wel in staat is het te onderhouden. Sterft een weduwnaar of weduwe, onmiddellijk staat de politie gereed de kinderen naar het asyl over te brengen.

Zoo op het eerste oog schijnt dit een uit een financieel oogpunt roekelooze wet, maar zoo roekeloos is zij toch niet, want indien uit het ingesteld onderzoek blijkt, dat het kind ouders of grootouders heeft, die geheel of deels de kosten van zijn verzorging door den staat kunnen dragen, dan worden deze kosten op hen verhaald. Ook in geval de ouders wegens verwaarloozing hunner kinderen uit hunne macht ontzet zijn. Anders draagt de staat de kosten tot het zevende jaar en moeten de verschillende gemeenten in de kosten van het zevende tot het vijftiende jaar voorzien. Ouders van verzorgde kinderen, ook van onechte, staan onder een soort van staatstoezicht, om steeds te kunnen nagaan of en in hoever zij in het onderhoud kunnen bijdragen. Ten slotte missen de ouders of voogden het recht om eenmaal opgenomen kinderen terug te eischen en worden deze alleen teruggegeven, wanneer uit nauwkeurig onderzoek blijkt, dat veranderde omstandigheden zulks wettigen. Door dit samenstel van bepalingen kan blijkens de ondervinding voldoende tegen misbruiken gewaakt worden.

In de asylen zelve blijven de opgenomen kinderen alleen dan, als zg ziek zijn. De andere worden uitbesteed. Hiertoe kiezen de directeurs der asylen eenige gezond gelegen, zedelijk goed bekende boerendorpen en zoeken daar eenvoudige gezinnen met gezonde knappe huismoeders. Behoeftige gezinnen zijn uitgesloten. Ook mag in eenig dorp of' gezin niet meer dan een aangewezen beperkt aantal kinderen worden opgenomen, zoodat deze nooit geïsoleerd met elkander, maar in de gewone maatschappij opgroeien. Een bezoeker van een dezer dorpen, het 4000 inwoners tellende Svendorfalva, waar 130 kinderen zijn uitbesteed, bevond dat men de verpleegde kinderen volstrekt niet van de andere kon onderkennen, zoo ongedwongen waren ze opgenomen in de gezinnen, die trouwens niet hoog genoeg betaald worden om ze tegen hun zin te willen houden. Herhaaldelijk komt het dan ook voor, "dat pleegouders verzoeken hunne pleegkinderen te mogen aannemen. En nu de kosten.

In 1905 bedroeg het aantal opgenomen kinderen tusschen de '25900 en 25960 en waren de kosten globaal f 1.700.000, waarvan \\ millioen voor de kinderen en 2 ton voor de bezoldigingen, schadeloosstellingen, bureelkosten, enz. der verschillende hoogere en lagere beambten Om uit deze cijfers globale cijfers voor andere landen af te leiden, diene dat Hongarije 17 millioen inwoners telt. Daar het stelsel eerst sedert 1903 werkt, zou het wel wat voorbarig zijn, daaromtrent nu