HET ONTSTAAN VAN DIAMANT IN DE NATUUR EN DE MEEST

kristallen van ongekleurden diamant te vinden, overeenkomende met dien, welken wij op aarde aantreffen, hebben voldingend bewezen, dat de diamant ook op andere planeten bestaan kan.

Uit de volledige analyse van talrijke meteorieten is gebleken, dat deze uit metaalmengsels bestaan gepaard met eenige andere stoffen, als nikkel, zwavel, kobalt, terwijl koolstof, hetzij amorph, of als graphiet, of als diamant ongeveer eenige honderdste deelen der geheele massa uitmaakt.

Juist de gelijktijdige aanwezigheid van al deze stoffen heeft, zoo als wij reeds opmerkten, Moissan op het denkbeeld gebracht, om een poging te doen diamanten kunstmatig te verkrijgen door zich van dezelfde lichamen te bedienen, die hen in de meteorieten vergezellen. De verkregen kristallen zijn, zoowel wat hun natuurkundige eigenschappen als wat hun scheikundig karakter betreft, volkomen gelijk aan den natuurlijken diamant.

2 . Inwendige samenstelling van den aardbol. Als wij nu onze blikken naar het inwendige van onze aarde wenden, dan hebben wij al dadelijk reden om aan te nemen, dat zij uit metaalmassa's bestaat, waarvan het ijzer en eenige andere elementen van groote dichtheid, de voornaamste zijn. Die hypothese steunt niet alleen op de studie der meteorieten, die, daar zij zelf uit metaalmassa's bestaan, ons aanleiding geven tot de onderstelling, dat de aarde, die zonder twijfel denzelfden oorsprong heeft als andere planeten waar de meteorieten van daan komen, ook een zelfde samenstelling zal hebben, maar ook op twee geheel andere gronden: n.1. op de dichtheid der aarde en op den aard van de uitwerpselen der vuurspuwende bergen.

De wetenschap is er in geslaagd den aardbol te wegen en zijn massa te bepalen; daarbij is gebleken, dat zijn gemiddelde dichtheid tusschen 5 en 6 gelegen is. Daar nu echter de deelen der aardkorst, die wij hebben kunnen waarnemen, een soortelijk gewicht hebben, dat niet grooter is dan 3, zijn wij wel genoodzaakt aan te nemen, dat diep onder de oppervlakte een massa lichamen voorkomen, waarvan de dichtheid ongeveer gelijk is aan die van het ijzer. Gaan wij aan den anderen kant den aard der vulcanische