MONTENEGRO.

hem uit de vlakte verdreven, met zich meenam naar de bergen.

Podgoritza is grootendeels door Albaneezen en Turken bewoond, die meer aldaar gekampeerd zijn, dan dat zij er eigenlijk wonen en die het maar zelden de moeite waard vinden om het verval hunner woningen, dat een gevolg van den tijd is, tegen te gaan of de verwoestingen, die wind en regen mochten veroorzaken te herstellen. Een paar mijlen verder dan Podgoritza is de plaats, waar eenmaal de stad Dioclea gelegen was, de geboorteplaats van keizer Diocletianus, de oude hoofdstad van de Zeta en de bakermat van het Huis Nemanaja, dat Servië zijn grootste Czaren geschonken heeft. Ik bereikte Dioclea tegen zonsondergang, den eenigen tijd van verademing op een snikheeten Augustusdag ; voor mij lagen de kale bergen van Kolashin en Albanië en een vlakte die naar het meer afliep, en het prachtig avondlicht bracht rijke kleurspeling te weeg in het landschap, dat anders zoo eentonig wit en grijs is. Naast de brug over de rivier, die slechts uit één spanning bestaat, lag een oud Turksch fort, een bruin, massief gebouw, schier zonder vensters met sterke, ronde muren. Aan de overzijde van de rivier waren de velden vol van omgevallen zuilen, gehouwen steenen en overblijfselen van fondamenten; een trap van breede marmeren treden en een lange geplaveide gang voerden naar de plek, waar vroeger de poorten van het paleis gestaan hadden; van de muren stonden nog stukken tot de hoogte der vensterkozijnen, maar daar binnen was alles met klimop en laag hout begroeid. Alles was stil en verlaten. Van uit deze plaats vertrok zeven honderd jaar geleden St. Sava, een zachte mystieke figuur, vredestichter in familieveeten en nationale twisten en stichter der Servische kerk, naar het Oosten om met heilige relieken terug te keeren voor de kerken, die hij in zijn geboorteland gesticht had.

De weg van Podgoritza naar Nikshitch loopt door het dal van de Zeta, dat zich hier en daar tot een vruchtbare vlakte ter breedte van negen of tien kilometers verwijdt; op dien weg liggen de steden Spuj en Danilograd, welke laatste een marktplaats van eenige beteekenis is en het klooster Ostrog,