MONTENEGRO.

het Lourdes van het Oosten, waar pelgrims uit verschillende streken heentrekken om genezing van hun kwalen te vinden. Het hooger gelegen klooster bestaat uit een reeks van holen tusschen steile rotsen, die alleen door in de rots gehouwen treden te genaken zijn; dit gedeelte van het klooster is het tooneel geweest van Homerische gevechten, zoo als men er in de geschiedenis van Montenegro vele vermeld vindt. Hier trotseerde in 1862 vorst Mirko, de vader van den thans regeerenden vorst en een der flinkste leden van dat geslacht, met een handvol getrouwen negentien dagen lang een geheel Turksch leger en ten slotte baanden zij zich met het zwaard in de vuist een weg midden door hun vijanden; honderd jaar vroeger verdedigden dertig Montenegrijen deze holen met den besten uitslag tegen 30000 Turken; hun scherpschutters schoten iederen Turk neer, die zich in de nabijheid durfde wagen. Het lager gelegen klooster is tienmaal verbrand, maar slechts eens en gedurende zeer korten tijd hebben de Turken het hooger gelegen deel bezet.

Nikshitch, de tweede stad van beteekenis in Montenegro, werd in 1876 na een beleg van vier maanden door vorst Nikolaas op de Turken veroverd en de mogendheden lieten met buitengewone grootmoedigheid jegens het rijkje, dat zij zoo vaak gebruikt en steeds met ondank beloond hadden, ditmaal toe, dat het de strook vruchtbaren grond behield, die het zelf veroverd had. Zullen zij ooit de kustlijn teruggeven, die zijn natuurlijk eigendom is en waarvan de zelfzucht van een der groote mogendheden het beroofd heeft? Deze stad Nikshitch, waar de vorst een paleis gebouwd heeft en een eenvoudige, fraaie kerk, waaruit men de geheele vlakte overziet, zou in vele opzichten een veel beter hoofdstad zijn dan Cettinje; een spoorweg door het dal van de Zeta, die het voorbeeld van die vreemde rivier, die half onder den grond stroomt, volgend, de bergen moest doorboren, die de hoogvlakte van Nikshitch van de vallei van Bielopavlitch scheiden, zou die stad dan met Vir Bazar en met de zee in verbinding kunnen brengen. Maar de historische rechten van Cettinje zijn al te onbetwistbaar, en bovendien is het niet waarschijnlijk, dat de groote mogendheden, die groote