DE SLAAPZIEKTE.1

Op 25 October 1906 vertrok van Bordeaux naar Brazzaville een Fransche zending, belast met het bestudeeren van de slaapziekte 2. Zij werd uitgezonden, op aanstichting van de Société de Gêographie, onder wetenschappelijke leiding van het lnstitut Pasteur. De technische aanwijzingen werden gegeven door geleerden als Laveran, Bouvier, Giard. Van de op 200.000 frs. berekende kosten wordt de helft bestreden door subsidies van het Ministerie van Koloniën en van het Commissariaat-Generaal van den Congo, en de andere helft door de Société de Gêographie, de Maatschappij tegen de Slavernij, verschillende vereenigingen op zeevaartkundig en handelsgebied en door eenige particulieren. Het oogenblik is goed gekozen. Vijf jaar geleden wist men nog zoo goed als niets van de oorzaken en de wijzen van over-

1) Naar een artikel van Dr. Etienne Burnet in de Revue de Paris van 15 Februari 1907.

2) Deel daarvan maakten uit: dr. Gustave Martin, officier van gezondheid van het Koloniale ?Leger, die zich reeds eer bij eene zending in Guinea had onderscheiden; dr. Le Boeuf, idem; en de heeren Boubaud, leeraar in de natuurlijke historie en Weiss, amanuensis. Beeds gedurende vele jaren worden de onderzoekingen dezer geleerden door de Engelsche regeering gesubsidieerd. De koning van België heeft met hetzelfde doel een fonds van 300,000 frs. gesticht en een internationalen prijs van 200,000 frs. vastgesteld voor den ontdekker van een geneesmethode. Een Duitsche missie werkt aan de oevers van het Victoria-meer met den beroemden Kobert Koch als leider.

W.B. III, 1903 11