HET PLATINA.

gebruikt worden, liggen zelfs tusschen O, 0UO02 en O, 00003, en zijn dus drie of viermaal grooter dan die van platina. Op deze eigenschap berust een der vele toepassingen van het platina: toevallig is namelijk de coëfficiënt van platina ongeveer gelijk aan die van glas; daarom is bij de instrumenten, waarbij het noodig is draden in glas te smelten, en die aan groote temperatuursveranderingen blootgesteld worden, het platina voor zulke draadjes als het ware aangewezen; zoo neemt b.v. het gebruik van platina voor electrische gloeilampen, van jaar tot jaar meer en meer toe.

Toen in Frankrijk het metrieke stelsel van maten en gewichten ingevoerd werd, ontving de natuurkundige Deville van de regeering de opdracht om den grondslag van dat stelsel, den meter, met de grootste nauwkeurigheid stoffelijk te verwezenlijken, ten einde hem voor altijd als eenheid te Parijs te kunnen bewaren. Als grondstof voor deze staaf koos Deville een legeering van platina met iridium; een stof die door de meest verschillende uitwendige invloeden, minder verandert, is ons niet bekend.

Ook het geleidend vermogen van platina voor de warmte is kleiner dan dat van andere metalen: stelt men het geleidingsvermogen van zilver gelijk 100, dan wordt dat van platina door 8,4 voorgesteld. Hetzelfde geldt ook voor de geleidbaarheid voor electriciteit; bij het vervaardigen van allerlei toestellen, die bij natuurkundige proeven in gebruik zijn, vinden deze eigenschappen van het platina een ruime en nuttige toepassing.

Elk der genoemde eigenschappen van het platina, die voor ons hoogst nuttig zijn, hebben wij in allerlei richtingen toegepast, en dus is de taak, die het platina tegenwoordig zoowel in wetenschap als in techniek vervullen moet, zóó gewichtig, dat het ons nauwelijks denkbaar voorkomt, dat het ooit door een ander zou kunnen worden vervangen. Ten gevolge van dit alles neemt echter de zoogenaamde //platinahonger" der wereld steeds toe; de toename in de jaarlijksche productie, die aan slechts weinige vindplaatsen gebonden is, houdt geen gelijken tred met de vermeerdering der behoefte, en wanneer het niet gelukt nieuwe, rijke mijnen van dit metaal te ontdekken, hebben