ONTWIKKELING EN TOEKOMST

per hectare. Dit land lag ter lengte van 160 kilometers aan weerskanten van een spoorweglijn en was na twintig jaren nog steeds een wildernis.

Vrije woningen, welke in die streek door de regeering werden aangeboden, vonden geen bewoners. Dit district is nu een der dichtstbevolkte gedeelten van Saskatchewan en het land is er hoog in prijs.

Dit syndicaat van Amerikaansche speculanten zag zijne kennis van het land rijk beloond.

Van nog meer gewicht was echter de aanbeveling, die West-Canada door de „Amerikaansche invasie" kreeg. Dit had het land juist noodig en niets anders zou zulk eene goede uitwerking gehad hebben.

De Oost-Canadeezen hadden geen vertrouwen in het Westen van hun land, en als zij geneigd waren om hun land te verlaten, dan wendden zij zich naar de Vereenigde Staten. In Engeland vond West-Canada heelemaal geen gehoor; de Engelsche landverhuizers gingen naar de Vereenigde Staten, Nieuw-Zeeland, of zelfs naar vreemde landen, liever dan naar Canada. Het is niet waarschijnlijk, dat eenige poging der regeering de aandacht dezer menschen ooit op Canada zou hebben gevestigd, had niet de, door alle invloedrijke agentschappen luide bekend gemaakte toevloed van Amerikanen naar de prairie hun aandacht getrokken en hun nationalen trots geprikkeld. Toen het feit eerst tot hun bewustzijn was doorgedrongen, begonnen zij zichzelf rekenschap te geven, dat als West-Canada goed genoeg was voor de „Yankee's", het ook voor hen goed genoeg zijn moest. Visioenen van een geheel veramerikaanscht Canada deden hun met schrik aan een geheele ontbinding van het Britsche wereldrijk denken, en de Britten werden tot landverhuizing aangespoord om het voor hunne vlag te behouden.

Intusschen moet gezegd worden, dat de Canadeezen — ten minste zij die ten Westen der meren wonen — zich over de politieke en nationale gevolgen der „Amerikaansche invasie» nooit ongerust hebben gemaakt; maar het gevolg van het Britsch alarmgeroep is een snelle toename van het aantal landverhuizers uit Engeland geweest, zoodat het nu met duizenden dat van de kolonisten uit de Vereenigde Staten over-